Share

حسن روحانی در پیام نوروزی خود سال گذشته را به لحاظ معیشتی سال دشواری برای مردم ایران دانست اما گفت این مشکلات بیشتر ناشی از فشارهای خارج است تا ضعف مدیریت. او وعده داد که تورم را مهار و بازار ارز را متعادل کند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به‌مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ در پیامی از همه خواست تا برای رفع مشکلات کشور احساس مسئولیت کنند.

او سال گذشته را «سال پیروزی بر تروریسم، سال پیروزی ایران در مجامع بین‌المللی و سال ایستادگی» خواند و در همین حال گفت:

« از لحاظ معیشت، مردم با سختی‌های فراوانی مواجه بودند و همه تلاش دولت و کارگزاران نظام، کاهش این سختی‌ها و مشکلات بوده است. (…)همه ما باید دقیق شویم که ریشه مشکلات و نابسامانی‌ها از کجاست؟ (…) اساس نابسامانی‌ها و مشکلات ما، از سوی بدخواهان، از بیرون مرز ایران وارد سرزمین ما شده است.»

او «مشکلات ساختاری» را مربوط به سالیان گذشته دانست و افزود:

«در سختی‌ها برای معیشت مردم، ضعف مدیریت هم در مواردی می‌تواند به افزایش این مشکل کمک کند؛ اما اصل را از یاد نبریم.»

در سال گذشته با ادامه تحریم‌های آمریکا فشار بر اقتصاد ایران بیشتر شد اما برخی معتقدند که ضعف مدیریت در ایجاد مشکلات کم نبوده است. سقوط ارزش پول ملی در برابر دلار، به تعویق افتادن ماه‌ها حقوق کارگران و کارمندان، تعطیلی کارگاه‌های تولیدی و افزایش گرانی و تورم و در کنار آن‌ها افزایش اعتراضات اجتماعی از ویژگی‌های ادامه‌دار سال گذشته بودند.

حسن روحانی در پیام خود از همه خواست تا در برابر این شرایط و مشکلات احساس مسئولیت کنند. او گفت:

«این دوره، دوره جنگ نظامی نیست که بر گروهی واجب کفایی باشد؛ ارتش و سپاه و بسیج در میدان نبرد باشند و ما در پشت جبهه کمک کنیم؛ امروز میدان نبردی است که آحاد مردم در این میدان باید حضور داشته باشند. (…) مشکلات از بدخواهان و عهدشکنان و از تازه به قدرت رسیدگان در واشنگتن آغاز شد، اما پایانش دست ماست.»

روحانی سال جدید را «سال انسجام بیشتر و تلاش بیشتر» خواند و از جمله اهداف سال آینده دولت را  «در اختیار قرار دادن کالاهای اساسی به مردم به مقدار کافی»، «برچیدن فساد در جامعه» و «همکاری قوه مجریه، قوه قضائیه و قوه مقننه در برابر آن‌هایی که می‌خواهند از فضای تحریم به نفع شخصی خودشان استفاده کنند» اعلام کرد.

رئیس‌جمهوری ایران وعده داد که در سال آینده دولت «مردم را از لحاظ خدمات دولتی، در رفاه بیشتری قرار دهد» و برای جوانان اشتغال ایجاد کند، تورم را مهار کند و قیمت ارز را متعادل کند.

بیشتر بخوانید:

وضعیت خرید شب عید به روایت بازاریان و خریداران

Share