Share

آثار هنری که تحت تأثیر تبلیغات برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پدید آمده تا آغاز همه‌پرسی در سال ۲۰۱۶ درباره «برگزیت» در نمایشگاهی در لندن به نمایش گذاشته شده است. در این نمایشگاه می‌توان جلوه‌هایی از دودستگی و اختلاف بریتانیایی‌ها بر سر اتحادیه اروپا را مشاهده کرد.

برگزیت در تصور دیوید گانیکو، هنرمند بریتانیایی

در نمایشگاه «تسلط را دوباره به دست بیاور» آثار هنری که با الهام از «برگزیت» پدید آمده‌اند همراه با تیترهای روزنامه‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. این نمایشگاه که نام خود را از یکی از شعارهای طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برگرفته در لندن برگزار شده است.

در این نمایشگاه هم آثار هنرمئانی که مخالف خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بودند و هم آثار طرفداران برگزیت به نمایش درآمده است. علاوه بر این این نمایشگاه سندی هم از شیوه‌های گزارشگری با توجه ویژه به تیتر روزنامه‌ها در اختیار بینندگان قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «برایدن» هنرمندی که همزمان مدیریت هنری این نمایشگاه را به عهده دارد درباره اهمیت برگزاری چنین نمایشگاهی در متن یکی از پرپیامدترین رویدادهای سیتاسی بریتانیا می‌گوید:

«این نمایشگاه این امکان را به وجود آورده که از طریق گزارش‌های روزنامه‌ها و آثار هنری در جریان تنش‌ها و هیجانات هفته‌ای که به همه‌پرسی برگزیت منجر شد قرار بگیریم. به ما این امکان را می‌دهد که درباره آنچه که در آن زمان اتفاق افتاد فکر کنیم و از خودمان بپرسیم که حالا قرار است چه اتفاقی بیفتد.»

آثاری از جرمی دلر، هنرمند بریتانیایی برنده جایزه هنری ترنر در بریتانیا، آثاری از گای موریس و دیوید گانیکو از آثار شاخص این نمایشگاه‌‌اند. گانیکو از یک صندوق رأی که مزین به چند شاخه گل و یک کاغذ رنگی همراه با گزارش‌هایی از رئزنامه‌های بریتانیایی درباره ضرورت برگزیت است، یک اثر هنری پدید آورده.

این نمایشگاه تا ۲۴ مارس، پنج روز قبل از پایان مهلت اروپا به بریتانیا برای خروج از اتحادیه ادامه دارد.

پارلمان بریتانیا پنجشنبه ۲۱ مارس/ ۱ فروردین بعد از سه روز بحث و گفت‌وگوی داغ تعویق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تصویب کرد. اتحادیه اروپا هم با این درخواست موافقت کرده است.

برایدن درباره چشم‌انداز آنچه که در انتظار بریتانیایی‌هاست می‌گوید:

«فکر می‌کنم که هر دو طرف، هم بریتانیا و هم اتحادیه اروپا می‌بایست مبنا را بر امید به یک آینده مشترک بگذارند و به این نزاع بی‌پایان خانمه دهند.»

بیشتر بخوانید:

راهنمای برگزیت برای غیر بریتانیایی‌ها

Share