Share

رجب طیب اردوغان در اجلاس فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی مسلمانان با اشاره به حمله اخیر تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند گفت «تنها مسلمانان، قربانی گسترش معضل نژادپرستی نیستند». اردوغان درخواست کرد همان‌طور که پس از فاجعه هولوکاست با یهودی‌ستیزی مبارزه شد، به همان شکل با اسلام‌ستیزی نیز مقابله شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه جمعه ۲ فروردین / ۲۲ مارس در نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری‌ اسلامی در استانبول سخنرانی کرد و در آن به دو موضوع ترور مسلمانان در نیوزیلند و به‌رسمیت شناختن احتمالی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان در سوریه توسط آمریکا پرداخت.

اردوغان رویداد هفته گذشته در نیوزیلند را حادثه‌ای عادی ندانست و آن را «نشانه دشمنی، نفرت و وسواس ریشه‌دار و عمیق و غیرقابل انکار» خواند. او گفت: «نمی‌توان با نادیده گرفتن مشکلات موضوع را حل کرد. باید به تمام مشکلاتی که بشریت را تهدید می‌کند واکنش نشان دهیم. (…) سکوت سازمان همکاری اسلامی در قبال حوادثی که آینده جهان را تهدید می‌کند پذیرفتنی نیست. برای آن‌که دوباره شاهد رنج‌های مشابهی نباشیم و در مساجد خون جاری نشود، موضع روشنی بگیریم.»

جمعه ۲۴ اسفند / ۱۵ مارس، مردان مسلح به دو مسجد نور و لینوود در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند حمله کردند و ۵۱ نفر را کشتند. رهبران سیاسی و مذهبی جهان اسلام و دنیای مسیحی از این حمله متأثر شدند. برنتون تارانت، مظنون اصلی این حمله یک مرد ۲۸ ساله است که خود را به عنوان «یک مرد سفیدپوست از یک خانواده معمولی» معرفی کرده است. انگیزه تارانت از حمله به مسلمانان اسلام‌هراسی بود.

رئیس جمهوری ترکیه افزود: «ما با یک اسلام‌ستیزی آشکار مواجه هستیم. این مسئله‌ای نیست که تنها سازمان‌های مردم‌نهاد و آکادمیسین‌ها به آن رسیدگی کنند، بلکه وظیفه ارگان‌های امنیتی، دولتمردان و مردم است. باید همان‌گونه که قاطعانه با یهودستیزی مبارزه شد با اسلام‌هراسی نیز مبارزه شود. بشریت همان‌طور که پس از فاجعه هولوکاست با یهودی‌ستیزی مبارزه کرد، باید با همان قاطعیت با اسلام‌ستیزی نیز مقابله کند.»

اردوغان دوشنبه گذشته تهدید کرده بود استرالیایی‌های ضدمسلمانی که به ترکیه می‌آیند را «با تابوت روانه خانه‌شان کند». این اظهارات با واکنش شدید دولت‌های استرالیا و نیوزیلند روبه‌رو شد. اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، سفیر ترکیه را فراخواند و خواستار پس گرفتن حرف‌های اردوغان شد. جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند نیز اعلام کرد که معاون خود، وزیر خارجه کشورش را به ترکیه فرستاده تا مراتب اعتراض نیوزیلند را به دولت ترکیه ابلاغ کند.

اردوغان روز سه‌شنبه نیز از مقامات نیوزیلند خواسته بود تا عامل کشتار مسلمانان در شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند را اعدام کنند. او همچنین گفته بود که ترکیه نیز اشتباه کرد که ۱۵ سال پیش مجازات اعدام را لغو کرد.

رئیس جمهوری ترکیه در اجلاس سازمان همکاری اسلامی از پیگیری‌ و رسیدگی‌های نخست‌وزیر نیوزیلند به ماجرای حمله تروریستی در این کشور قدردانی کرد و در این‌باره گفت: «این رویکرد باید الگویی برای کشورهای دیگر باشد.»

جمعه ۲ فروردین / ۲۲ مارس، همزمان با برگزاری مراسم بزرگداشت یاد قربانیان حمله جمعه گذشته، زنان در نیوزیلند در همبستگی با قربانیان حمله تروریستی و جامعه مسلمانان این کشور، روسری سر کردند و تصاویر خود را در خانه، خیابان و محل کار در حالی که روسری بر سر داشتند، در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.

نخست‌وزیر نیوزیلند هم که شنبه ۲۵ اسفند / ۱۶ مارس در میان اعضای جامعه مسلمانان کرایست‌چرچ با روسری ظاهر شده بود، این بار نیز روسری سر کرد.

مسئله حاکمیت جولان

اردوغان درباره پیام ترامپ در صفحه توئیتر خود در مورد به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان نیز موضع گرفت و گفت: «اظهارات تأسف‌بار ترامپ، منطقه را در آستانه یک بحران دیگر قرار داده است.»

او تأکید کرد که «ترکیه در قبال مسئله اشغال بلندی‌های جولان نمی‌تواند خاموش بماند و اجازه مشروعیت بخشیدن به اشغال بلندی‌های جولان را نخواهیم داد.»

پیش از او، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز با انتشار پیامی در توئیتر حمایت این کشور از تمامیت ارضی سوریه را اعلام کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک اقدام غیرمنتظره با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «پس از ۵۲ سال وقتش رسیده که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به‌طور کامل به رسمیت بشناسد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به این پیام از ترامپ قدردانی کرد.

اسرائیل در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ بخش وسیعی از بلندی‌های جولان را تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ این ارتفاعات در شمال اسرائیل را به خاک خود ملحق کرد. جامعه بین‌المللی تاکنون از شناسایی حق حاکمیت اسرائیل بر این بخش از خاک سوریه خودداری کرده. بر اساس قوانین بین‌المللی بلندی‌های جولان جزو «سرزمین‌های اشغالی» به شمار می‌آید.

ایران، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب نیز در واکنش‌های جداگانه‌ای اعلام کردند که حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت نمی‌شناسند.

بیشتر بخوانید:

استرالیا در اعتراض به اظهارات اردوغان سفیر ترکیه را احضار کرد

Share