Share

وزیر خارجه آمریکا در سفرش به غرب آسیا وارد بیروت شد. مایک پمپئو یک بار دیگر حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی مورد حمایت ایران خواند و از مردم لبنان خواست تا در برابر این گروه بایستند. اما جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان از حزب‌الله دفاع کرد و گفت این گروه تروریستی نیست.

دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان. دیدار این دو صمیمانه بود.

دیدار مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان. دیدار این دو صمیمانه بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که در ادامه سفرش به خاورمیانه با همسر خود به لبنان رفته است، جمعه ۲ فروردین / ۲۲ مارس با نبیه بری، رئیس پارلمان، سعد الحریری، نخست‌وزیر و جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدارها اختلاف نظر برخی از مقامات لبنانی با وزیر خارجه آمریکا در مورد حزب‌الله لبنان آشکار بود.

آمریکا از سال ۱۹۹۷ حزب‌الله لبنان را به‌عنوان یک سازمان تروریستی می‌شناسد و تاکنون تحریم‌هایی را علیه این گروه اعمال کرده است، از جمله در سال گذشته تحریم‌های این گروه به‌ویژه در شبکه مالی آن در دستور کار قرار گرفت.

پمپئو در بیروت گفت آمریکا می‌خواهد فشار بر حزب‌الله را بیشتر کند. او از مردم لبنان خواست تا در برابر این گروه نظامی مورد حمایت ایران که به‌گفته او «متعهد به گسترش تخریب است» بایستند.

او هشدار داد: «مردم لبنان در برابر یک انتخاب قرار دارند: یا شجاعانه رو به جلو حرکت کنند یا این‌که به جاه‌طلبی‌های تاریک ایران و حزب‌الله اجازه دهند که آینده‌شان را تعیین کنند.»

مایک پمپئو تأکید کرد که آمریکا «با استفاده از همه امکانات مسالمت‌آمیز» به محدود کردن تأثیرات حزب‌الله و ایران ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مقامات لبنانی بار دیگر دغدغه ایالات متحده را «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» حزب‌الله در لبنان و منطقه خاورمیانه دانست.

در برابر این اظهارات، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در دیدار با پمپئو گفت اعمال تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان بر این کشور و لبنانی‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و حزب‌الله از احزاب رسمی حاضر در پارلمان و دولت لبنان است.

جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان نیز شامگاه جمعه در نشست مشترک خبری با پمپئو حزب‌الله را یک حزب لبنانی دانست که «از طرف مردم انتخاب شده است».

باسیل گفت: «ما بر روابط خود با دیگران تأکید داریم و خواهان همکاری با هم هستیم اما بر این نکته نیز باید تأکید کنیم که ما در امور داخلی دیگران دخالت نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کسی در امور ما دخالت کند.»

شبکه تلویزیونی المنار، وابسته به حزب‌الله سخنان باسیل را مستقیم پخش کرد اما همین‌که مایک پمپئو آغاز به سخن کرد برنامه‌های عادی خود را به‌نمایش گذاشت.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از سختانش در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه لبنان گفت: «چگونه ممکن است هزاران راکت از خاک لبنان، اسرائیل را نشانه بروند؟ حزب‌الله سبب شده که لبنان نیز در خط مقدم جنگ نیابتی ایران قرار بگیرد.»

مایک پمپئو با سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان نیز دیدار کرد. دیدار این دو بسیار صمیمانه بود. پس از این دیدارها او با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان ملاقات می‌کند.

میشل عون در ماه جاری میلادی، هنگامی که به مسکو سفر می‌کرد به خبرنگاران گفته بود تحریم‌ها علیه حزب‌الله، ایران و سوریه تأثیرات منفی‌ای بر اقتصاد لبنان گذاشته است.

عون روز جمعه نیز گفت: «تحریم‌ها علیه حزب‌الله بر همه مردم لبنان و همین‌طور بانک‌های کشور تأثیرات منفی گذاشته است.»

سفر دو روزه مایک پمپئو به لبنان زیر سایه اظهارات ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد حاکمیت بلندی‌های جولان قرار گرفت. ترامپ روز گذشته (پنج‌شنبه) در یک اقدام غیرمنتظره با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «پس از ۵۲ سال وقتش رسیده که ایالات متحده حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به‌طور کامل به رسمیت بشناسد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در واکنش به این پیام از ترامپ قدردانی کرد.

سفر پمپئو به لبنان آخرین مرحله از سفر او به خاورمیانه است. پمپئو ابتدا به کویت رفت و در آن‌جا بر ضرورت نزدیکی کشورهای عربی به یکدیگر به‌منظور مقابله با تهدیدات ایران تأکید کرد. در بیت‌المقدس (اورشلیم) نتانیاهو از او استقبال گرمی کرد. این دو بار دیگر از اتحاد خود علیه ایران سخن گفتند.

بیشتر بخوانید:

دیدار پمپئو و نتانیاهو: همکاری مشترک علیه تهدیدات ایران

Share