Share

نیروهای دموکراتیک سوریه تایید کردند که در آخرین نبرد علیه داعش پیروز شده‌اند و کار خلیفه‌گری اسلامی به پایان رسیده است. پیش تر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا هم شکست داعش را اعلام کرده بود.

رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۲ مارس، در یک کنفرانس خبری پایان کار داعش را اعلام کرد اما گزارش‌ها حاکی از آن بود که نیروهای دموکراتیک سوریه همچنان در حال جنگ با داعش بودند و هواپیماهای آمریکا هم محل استفرار داعش را بمباران می‌کردند.

مصطفی بالی، از مقام‌ان ارشد نیروهای دموکراتیک سوریه، صبح شنبه ۲۳ مارس در توییتر خود نوشت که گروه داعش تمامی مناطق تحت کنترل خود را از دست داده و کاملا شکست خورده است.

روز جمعه ترامپ دو نقشه از سوریه به خبرنگاران نشان داد. یکی از نقشه‌ها قلمرو گروه داعش در روز انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۱۶ را نشان می‌داد و نقشه دوم وضعیت امروز داعش را.

هرچند آمریکا و متحدانش می‌گویند شکست دادن داعش کار آنها بوده اما ایران و روسیه هم ادعای مشابهی را مطرح می‌کنند.

گروه داعش در سال ۲۰۱۴ بخش‌های بزرگی از  عراق و سوریه را در کنترل گرفت و خلافت اسلامی را برپا کرد. در دوران خلیفه‌گری داعش، قوانین سخت‌گیرانه مذهبی اعمال می‌شد و حملات تروریستی در سراسر جهان با حمایت این گروه انجام می‌شد.

پس از چندین سال نبرد علیه داعش، این گروه کم کم همه مناطق تحت کنترل خود را از دست داد و در نهایت همسران و کودکان اعضای داعش تسلیم نیروهای دموکراتیک شدند.

Share