Share

پس از انتقادهای جمهوری اسلامی ایران از طرح اتحاد بحرین و عربستان سعودی، دولت بحرین "دخالت آشکار" ایران در امور داخلی شورای همکاری کشورهای خلیج فارس را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کابینه بحرین روز یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت (۲۰ ماه مه) با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: "دخالت‌های مداوم و آشکار ایران در امور داخلی شورای همکاری کشورهای خلیج فارس نه از سوی مقامات و نه از سوی عموم مردم مطلقأ پذیرفته نیست."

دولت بحرین در این بیانیه دخالت‌های ایران را نشانه "بی‌احترامی این کشور به تلاش‌های کنونی شورای همکاری کشورهای خلیج فارس برای رسیدن به اتحاد" دانسته است.

شورای همکاری کشورهای خلیج فارس برنامه‌هایی را به‌منظور تقویت روابط میان شش کشور عضو این شورا و تشکیل یک اتحادیه طرح کرده ‌است و احتمال می‌رود که نخستین کشورهای عضو این اتحادیه، بحرین و عربستان سعودی باشند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود "اتحاد یا الحاق بحرین به عربستان سعودی" به "محو" مجمع‌الجزایر خلیج فارس منجر خواهد شد

دولت بحرین در بیانیه خود "اظهار ظرها و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در این زمینه را نشانه تخلف از مناسبات خوب همسایگی و تمام پیمان‌ها و توافق‌های بین‌المللی" دانسته و آن را محکوم کرده است.

هزاران ایرانی روز جمعه در پاسخ به فراخوان مقامات ایران برای اعتراض به اتحاد عربستان سعودی و بحرین در خیابان‌ها تظاهرات به پا کردند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه گفت "اتحاد یا الحاق بحرین به عربستان سعودی" به "محو" مجمع‌الجزایر خلیج فارس منجر خواهد شد.

تنش‌های میان ایران و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از ماه مارس ۲۰۱۱ و زمانی شدت یافت که عربستان سعودی تعدادی از نیروهای ارتش خود را برای تقویت نیروهای امنیتی بحرین به این کشور اعزام کرد و این امر در نهایت به سرکوب قیامی منجر شد که شیعیان مخالف حکومت سنی مذهب بحرین از یک ماه پیش از آن آغاز کرده بودند.

حکومت ایران تاکنون بارها اعلام کرده که از معترضان بحرینی حمایت می‌کند و اعزام نیروهای عربستان سعودی به بحرین را به‌شدت محکوم کرده است.

 

Share