Share

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران همچنان در قشم به سر می‌برد. اسحاق جهانگیری معاون اول او برای پیگیری وضعیت استان‌های مازندران و گلستان به شمال کشور رفت و استاندار گلستان را برکنار کرد. روزنامه جمهوری اسلامی خواستار برکناری یا استعفای وزیر کشور شد. دو نماینده مجلس هم می‌گویند که وزیر کشور باید پاسخگوی وضعیت به وجود آمده باشد.

تقدیر عبدالرضا رحمانی فضلیتق (وزیر کشور) از مناف هاشمی (استاندار برکنار شده گلستان)- عکس: آرشیو

سیل در گلستان، مازنداران و خراسان شمالی خسارت بسیاری به بار آورد است. شماری از روستا‌ها به صورت کامل زیر آب رفتند. رئیس سازمان بازرسی استاندار برکنار شده گلستان را مسئول وضعیت به وجود آمده دانسته و گفته که دولت به توصیه‌های این سازمان توجه نکرده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران سوم فروردین، چهار روز پس از جاری شدن سیل راهی استان گلستان شد و همانجا مناف هاشمی، استاندار این استان را که به مرخصی و خارج از ایران رفته بود، برکنار کرد.

پس از برکناری هاشمی، حال یک نماینده مجلس و روزنامه جمهوری اسلامی خواستار برکناری وزیر کشور شده‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی صبح چهارم فروردین در یک متن کوتاه که در کانال تلگرامی این روزنامه منتشر شد، عدم حضور مناف هاشمی را «شرم‌آور» و اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی در باره این موضع را «شرم‌آورتر» خواند و نوشت که «اگر هر کشور دیگری بود وزیر و استاندارش حداقل باید استعفاء می‌دادند».

رحمانی فضلی در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که استاندار گلستان از یک ماه قبل درخواست مرخصی خود را ارائه کرده و برای یک مشکل خانوادگی به خارج از کشور رفته بود.

او گفته بود که به استاندار گلستان گفته که «اگر مشکلی پیش نمی‌آید، برو».

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی نیز چهارم فروردین حضور استاندار سابق گلستان در خارج از کشور را «بی مسئولیتی» خواند و گفت که این سازمان قطعا این موضوع را بررسی می‌کند و استاندار برکنار شده «باید پاسخگو باشد».

به گفته سراج، مناف هاشمی در روز نخست جاری شدن سیل در استان گلستان حضور داشته و در واکنش به این مسئله گفته است؛ «مشکلی پیش نخواهد آمد و آب راهی دریا می‌شود».

او گفت که هاشمی حتی اگر عذر موجهی داشته نباید استان را هنگام جاری شدن سیل ترک می‌کرد.

به گفته سراج سازمان بازرسی به زودی گزارش این حادثه تهیه می‌شود و «اگر قصوری در این زمینه وجود داشته باشد، حتما به آن رسیدگی خواهد شد».

مناف هاشمی، استاندار برکنار شده گلستان که از او به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست سازمان امور مالیاتی نام برده می‌شود، سوم فروردین به «خبرآنلاین» گفت که در بهترین حالت استان را ترک کرده و به موقع به محل کارش برگشته است.

مجلس پرونده هاشمی را بررسی می‌کند

آنگونه که یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفته ماجرای مرخصی هاشمی پس از وقوع سیل با برکناری او به پایان نمی‌رسد و قوه مقننه ایران در نظر دارد پرونده او را بررسی کند.

حسین‌علی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی که ترک محل کار به هنگام وقوع سیل از سوی استاندار سابق گلستان را «دور از انصاف و انسانیت» خوانده، گفته است: مجلس پس از پایان تعطیلات نوروزی به این موضوع رسیدگی می‌کند تا مشخص شود که «هاشمی دو تابعیتی بوده یا نه».

او گفته که «وزیر کشور باید به مجلس و افکار عمومی پاسخ بدهد که چرا موقعی که برای استاندار مرخصی صادر می‌کرده، از سازمان ‌هواشناسی‌ وضعیت آب و هوایی ‌را جویا نشده تا با پیش بینی درست، از اعطای مرخصی به ‌اقای هاشمی منصرف شود».

حاجی دلیگانی موافقت با مرخصی استاندار گلستان را «مشکوک» دانسته و گفته که اگر وزیر کشور روشنگری قانع کننده‌ای انجام ندهد، «مجلس حتما بعد از تعطیلات اقدامات لازم را با قاطعیت انجام می‌دهد».

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز پیشتر به سایت «انتخاب» گفته بود که مجلس با مناف هاشمی و رحمانی فضلی برخورد خواهد کرد.

رحمانی فضلی وزیر کشور دولت حسن روحانی برای پیگیری امدادرسانی به مناطق سیل زده به شمال ایران سفر کرده است.


در همین زمینه:

هشدار وقوع سیل در ۱۰ استان: ۵ استان در حالت آماده‌باش قرار گرفتند

Share