Share

شبکه «ان بی سی نیوز» با اتکا به منابع مطلع نزدیک به کاخ سفید گزارش داده که مذاکرات سوئیس و آمریکا بر سر ایجاد یک کانال مالی مستقل از کانال مالی اتحادیه اروپا برای ارسال اقلام انسانی و دارو به ایران ادامه دارد. احتمال تمدید معافیت هشت کشور از تحریم نفت نیز اندک است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس (عکس: آرشیو)

مبادلات اقلام انسانی و دارو شامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران نمی‌شود اما موانعی که وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تجارت با ایران ایجاد کرده سبب شده که بانک‌های خارجی از انجام تراکنش‌های مجاز نیز خودداری کنند. منابع مطلع نزدیک به کاخ سفید که نام آن‌ها افشا نشده به «ان بی سی نیوز» گفته‌اند که مقام‌های دولت سوئیس به وزارت خزانه‌داری آمریکا پیشنهاد داده‌اند که بر اساس توافق دولت سوئیس با دولت اوباما پیش از توافق هسته‌ای با ایران بانک‌های سوئیسی مجدداً تراکنش‌های مالی در ارتباط با فروش دارو و غذا و سایر اقلام انسانی به شرکت‌های ایرانی را به عهده بگیرند.

سفارت سوئیس در تهران نخستین بار ۴ فوریه ۲۰۱۸/ ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که قصد دارد یک کانال مالی مستقل برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند و در این زمینه با همه طرف‌ها از جمله با ایالات متحده آمریکا در حال رایزنی و گفت‌وگوست. این کانال مالی با کانال مالی اتحادیه اروپا موسوم به «اینستکس» تفاوت دارد و به طور مستقل عمل می‌کند. هدف از ایجاد این کانال ارسال دارو، وسایل پزشکی و مواد غذایی به ایران عنوان شده بود.

معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی علیه ایران در ماه مه/ اردیبهشت سال جاری به پایان می‌رسد. به گزارش «ان بی سی نیوز» مقامات کاخ سفید در زمینه تمدید این معافیت‌ها با هم اختلاف دارند. جمهوری اسلامی ایران ادعا می‌کند که تحریم‌های آمریکا علیه ایران شامل اقلام انسانی و دارو نیز شده است. دولت ترامپ اما این ادعا را رد کرده و می‌گوید مدیریت اقتصادی دولت ایران ضعیف است. وگرنه پول کافی برای خرید دارو در اختیار دارد. یک مقام دولت ترامپ به شبکه «ان بی سی نیوز» گفته است:

«ما از اهمیت تجارت دارو و غذا برای ایران به خوبی آگاهیم و می‌دانیم که دارو و غذا تا چه حد برای مردم ایران اهمیت دارد. نه در گذشته و نه حالا سیاست آمریکا منع تجارت این اقلام نبوده است.»

منتقدان دموکرات دولت ترامپ در کنگره آمریکا می‌گویند وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌هایی را علیه ایران مقرر کرده، بدون آنکه توجه داشته باشد این تحریم‌ها تا چه حد تجارت اقلام انسانی و دارو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در این‌باره سکوت کرده است. در این میان به گزارش «ان بی سی نیوز» مقام‌های سوئیس در پی دریافت تضمین‌هایی از وزارت خزانه‌داری آمریکا برای برطرف کردن نگرانی بانک‌های سوئیسی‌ از انجام تراکنش‌های مالی مربوط به تجارت اقلام انسانی و دارو با ایران‌اند.

مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در ایران فوریه/ بهمن گذشته در گفت‌وگو با فایننشال تریبون گفته که تاکنون پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات بر سر ایجاد این کانال مالی حاصل شده است.

در روزهای پایانی سال گذشته دولت ترامپ یک دوره ۹۰ روزه دیگر عراق را از تحریم بخش انرژی علیه ایران معاف کرد. قرار بود عراق هم در ازای طلب ایران از صادرات گاز و برق به این کشور، اقلام انسانی و دارو به ایران ارسال کند. اما مقامات جمهوری اسلامی مخالفت کردند و سرانجام بانک مرکزی ایران موفق شد طلب دو میلیارد دلاری ایران از عراق را وصول کند.

بیشتر بخوانید:

سوئیس یک کانال مالی مستقل با ایران ایجاد می‌کند

Share