Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه اول خرداد ۱۳۹۱ به تهران سفر کرده بود، فضای مذاکرات با مقام‌های ایرانی را "مفید" توصیف کرد.

 

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز از دیدار با آمانو ابراز رضایت کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آمانو گفت: "در این دیدار درباره طیف متنوعی از موضوعات از جمله خلع سلاح هسته‌ای، استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، تقویت آژانس و روند آینده اقدامات‌مان گفت‌وگو کردیم."

وی افزود: "کارهایی باقی مانده است اما این‌ها مانع پیشرفت گفت‌وگوها نخواهد بود."

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: قطعاً پیشرفت گفت‌وگوها اثر مثبتی بر مذاکرات ۱+۵ و ایران خواهد گذاشت

مدیر کل آژانس در پاسخ به پرسشی درباره این که چگونه اطلاعات مربوط به برنامه هسته‌ای ایران که منجر به ترور برخی دانشمندان هسته‌ای ایران شد، به دست برخی آژانس‌های اطلاعاتی افتاد؟ گفت: "آژانس وظیفه مشخصی برای حفاظت از اطلاعات دارد و من هر چه در توانم است برای حفاظت از اطلاعات محرمانه انجام می‌دهم."

آمانو افزود: "درباره قضیه ترورهایی که شما مطرح کردید، احساس من، همدردی با اشخاص و انسان‌هاست، آژانس اصلاً درگیر در این ترورها نیست. من مخالف خشونت هستم."

در دو سال گذشته شماری از مقام‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران ترور شده‌اند. مقام‌های ایران آژانس را متهم می‌کنند که اطلاعات مربوط به این افراد را "به بیرون درز داده است."

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفت: "قطعاً پیشرفت گفت‌وگوها اثر مثبتی بر مذاکرات ۱+۵ و ایران خواهد گذاشت. البته این‌ها دو موضوع متفاوت از هم هستند اما می‌توانند یکدیگر را تقویت کنند."

آمانو افزود: "من متعهد به حل و فصل موضوع از طریق گفت‌وگو هستم."

با پایان یافتن مذاکرات مقام‌های ایرانی با آمانو، سعید جلیلی برای حضور در مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) تهران را به مقصد بغداد ترک کرد.

نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی این کشور شامگاه دوشنبه اول خرداد وارد فرودگاه بغداد شد و مورد استقبال هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق قرار گرفت.

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ روز چهارشنبه سوم خرداد در بغداد با یکدیگر مذاکره می‌کنند.

ریاست هیأت ایرانی را جلیلی و ریاست گروه ۱+۵ را کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا بر عهده دارد.

مذاکرات بغداد ادامه مذاکرات ۲۶ فروردین است که در ترکیه برگزار شد.

این مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌ای ایران است. قدرت‌های غربی ایران را متهم می‌کنند که در برنامه‌اتمی‌اش اهداف نظامی را دنبال می‌کند اما تهران می‌گوید برنامه اتمی این کشور صرفاً مقاصد صلح‌آمیز دارد. ایران همچنین می‌گوید ساخت سلاح‌های هسته‌ای را "حرام" می‌داند.

 

Share