Share

دادستان کل آمریکا می‌گوید گزارش بازرس ویژه به این نتیجه نرسیده است که کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه در انتخابات ریاست جمهوری تبانی کرده باشند. در نامه چهارصفحه‌ای که ویلیام بار، دادستان کل آمریکا روز یکشنبه به کنگره ارسال کرد آمده است: رابرت مولر بازرس ویژه، مدرکی مبنی بر تبانی دونالد ترامپ و هیچیک از دستیارانش با روسیه در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا نیافته است.

۲۲ ژانویه ۲۰۱۹: رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حلقه‌ای از محافظانش (عکس: آرشیو)

بر اساس نامه دادستان کل همچنین بازرس مولر در جریان تحقیقاتش نتوانسته است در مورد اتهام”ممانعت از اجرای قانون” در رابطه با رئیس جمهوری آمریکا یا دیگر مقامات کاخ سفید به نتیجه‌ای برسد.

در نامه ویلیام بار بخشی از گزارش بازرس ویژه مولر در رابطه با “ممانعت از اجرای قانون” به صورت مستقیم نقل شده است: ” در حالیکه این گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده است، در عین حال او را تبرئه نیز نمی‌کند. ”

رابرت مولر همزمان با انتشار گزارش و در پایان تحقیقات دو ساله‌اش کیفرخواست جدیدی صادر نکرده است.

در جریان این تحقیقات مولر برای تعدادی از مشاوران بسیار نزدیک ترامپ کیفرخواست صادر کرده بود که منجر به تعقیب قضایی و محکومیت‌شان شد.

در حالیکه مولر نتوانسته در این رابطه که آیا ترامپ مرتکب ممانعت از اجرای قانون شده به نتیجه‌ای برسد، تصمیم‌گیری در این رابطه بر عهده ویلیام بار (دادستان کل آمریکا) و راد روزنستاین معاون او گذاشته شده است. این دو مقام وزارت دادگستری که هر دو منصوب پرزیدنت ترامپ هستند، تصمیم گرفته‌اند که در این زمینه اتهامی متوجه رئیس جمهوری نمی‌شود.

ویلیام بار علاوه بر آنکه شواهد موجود را برای اعلام جرم در رابطه با ایراد اتهام ممانعت از اجرای قانون کافی نمی‌داند، در نامه چهار صفحه‌ای خود به کنگره آمریکا همچنین به مساله محدودیت‌هایی که در زمینه صدور کیفرخواست برای رئیس جمهور وقت وجود دارد اشاره کرده است.

در نامه دادستان کل به کنگره به جزییات گزارش مولر پرداخته نشده و تنها با اشاره به بخش کوچکی از تحقیقات آمده است که این تحقیقات دو ساله با ۲۸۰۰ مورد احضار قضایی، ۵۰۰ مجوز جست‌وجو و نیز مصاحبه با ۵۰۰ شاهد همراه بوده است.

در همین حال گروهی از اعضای کنگره از هر دو حزب از دادستان کل خواسته‌اند تا گزارش مولر را به صورت کامل منتشر کند. برخی دموکرات‌ها حتی تا آنجا پیش رفته‌اند که در صورت لزوم ازامکان “احضار قضایی” برای دسترسی به گزارش کامل و یا حتی احضار مولر برای ایراد شهادت در برابر کنگره استفاده کنند.

ویلیام بار گفته، آماده است تا بخشی‌هایی از گزارش‌ها را به دلیل توجه عمومی به این مساله منتشر کند. وی همچنین گفته است که با مشورت با مولر بخش‌هایی از گزارش که مناسب انتشار عمومی است را مشخص خواهد کرد.

واکنش‌ها به انتشار نتیجه گزارش مولر

ترامپ، اطرافیان و طرفداران او انتشار این گزارش را پیروزی برای رئیس جمهوری به حساب آورده‌اند.

روز یکشنبه و زمانی که دونالد ترامپ در حال بازگشت از تعطیلات آخر هفته در فلوریدا به واشنگتن بود به خبرنگاران گفت که این گزارش “یک تبرئه تمام و کمال بود”. دونالد ترامپ پیش از سوار شدن به هواپیمای اختصاصی رئیس جمهوری (ایرفورس وان) گفت: ” شرم‌آور است که کشور ما باید چنین چیزی را تجربه کند، صادقانه بگویم شرم‌آور است که رئیس جمهوری شما باید چنین چیزی را تحمل کند، این جریان حتی پیش از این که من انتخاب شوم، شروع شده بود. ”

در واکنش به انتشار نامه ویلیام بار، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات در سنای آمریکا در یک بیانیه مشترک خواهان دسترسی به گزارش کامل مولر شدند و گفتند که نامه ویلیام بار به همان اندازه‌ای که به پرسش‌ها پاسخ داده، پرسش‌های جدیدی را نیز پیش می‌آورد.

در بیانیه رهبران دموکرات کنگره آمریکا همچنین آمده است: “اینکه پرزیدنت می‌گوید کاملا تبرئه شده است با کلمات آقای مولر در تضاد است. ”

در همین حال مقام‌های روسیه از نتیجه گزارش مولر استقبال کرده‌اند و گفته‌اند این گزارش آنچه را که ما قبلا می‌دانستیم ثابت کرد.

الکسی پوشکوف سناتور روس در توییتی نوشت که دموکرات‌ها باز هم فریاد تبانی سر خواهند داد.

کنستانتین کوساچف، رئیس کمیته روابط خارجی شورای فدراسیون نیز در واکنش به نتیجه گزارش مولر نوشت: ” گزارش مولر آنچه را ما پیشتر در روسیه می‌دانستیم ثابت کرد: هیچ توطئه‌ای میان ترامپ یا هیچیک از اعضای تیم او و کرملین صورت نگرفته بود. ”

مقام‌های روسیه رسانه‌های آمریکایی را در این رابطه مقصر عنوان کرده‌اند و می‌گویند که آنها احساسات ضد روسی دارند.

پرسش‌های بی پاسخ در نامه ویلیام بار

در نامه ویلیام بار هرچند به دو مورد اصلی یعنی تبرئه رئیس جمهوری و نزدیکانش از اتهام تبانی با روسیه در جریان انتخابات و نیز اتهام ممانعت از اجرای قانون اشاره شده اما پاره‌ای از مسائل هنوز بی پاسخ مانده‌اند. از جمله اینکه روشن نیست گزارش مولر چقدر مفصل است و حاوی چه جزییاتی است. بسیاری نیز این سئوال را مطرح کرده‌اند که جریان ملاقات در ماه ژوئن در برج ترامپ چه بوده و تحقیقات در این رابطه به کجا انجامیده است. در زمینه “ممانعت از اجرای قانون” مشخص نیست که بازرس مولر به غیر از مواردی نظیر اخراج جیمز کومی، مدیر وقت اف بی آی و فشار بر جف سشنز دادستان کل سابق آیا در جریان تحقیقات موارد دیگری را نیز یافته است. در نامه ویلیام بار به تبرئه اشاره شده اما روشن نیست که آیا این یک تبرئه کامل محسوب می‌شود. همچنین بسیاری میخواهند بدانند که آیا هیچگاه گزارش کامل بازرس مولر برای دسترسی عموم منتشر خواهد شد؟

بیشتر بخوانید:

آنچه باید درباره تحقیقات «بازرس مولر» بدانیم

 

Share