Share

رئیس جمهوری اسلامی اطمینان داد که حفاظت از سدها در اولویت دولت قرار دارد. روحانی از نهادهای موازی خواست با دولت هماهنگ باشند. او از منتقدان خواست با انتقاد از نحوه مدیریت سیل مردم را مأیوس نکنند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی (عکس: آرشیو)

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی صبح سه‌شنبه ۶ فروردین در جلسه ستاد مدیریت بحران کشور که در ساختمان ریاست جمهوری برگزار شد، با تاکید بر لزوم حفظ جان مردم در جریان وقوع حوادثی نظیر سیل، گفت:

«پایداری و حفاظت از سدها یک اصل بسیار مهم برای دولت محسوب می‌شود که با اقداماتی که در وزارت نیرو به صورت منظم انجام شده و الان نیز در حال پایش شرایط این سدها هستند، امیدواریم با توجه به بارندگی‌های پیش رو هیچ مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.»

روحانی همچنین با تأکید بر لزوم تمرکز مدیریت در شرایط فعلی گفت:

«همه اعم از مردم و نیروهای مسلح باید هماهنگ با ستاد مدیریت بحران کار کنند. اینکه در برخی موارد بدون هماهنگی [کارهایی] انجام می‌شود می‌تواند مشکل‌آفرین باشد.»

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران پیش از ظهر سه‌شنبه ۶ فروردین در حاشیه بازدید از مناطق سیل‌زده استان گلستان در جمع خبرنگاران گفت:

«اولویت اصلی ما خروج و تخلیه آب است. باید لایروبی رودخانه قبلا انجام می‌شد، اما متاسفانه انجام نشده و اکنون باید شرایطی را ایجاد کنیم که آب تخلیه شود. با توجه به وسعت منطقه و آب‌گرفتگی، به نظر می‌رسد در چند روز آینده تخلیه کامل انجام نشود، اما در تلاش هستیم این کاردر کمترین زمان ممکن انجام شود.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بی‌توجه به درخواست روحانی با صدور پیامی از امام جمعه شیراز خواست با سرعت و جدیت در امر امدارسانی به حادثه‌دیدگان شیراز بکوشد.

دوشنبه ۵ فروردین با طغیان سیل در دروازه قرآن شیراز بیش از ۲۰۰ خودرو در آب گرفتار شدند. در این حادثه ۱۸ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر مصدوم شدند. رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد پیگیری دستگاه قضایی برای بررسی سهل‌انگاری احتمالی مسئولان در حادثه جاری شدن سیل در محل دروازه قرآن شیراز آغاز شده. به گفته علی القاصی مهر در تحقیقات اولیه مشخص شده که مسیل منتهی به دروازه قرآن لایروبی نشده و مجرای عبور آب به طور کامل باز نبوده است و همین امر موجب راه افتادن سیلاب مرگبار ناشی از بارندگی در کوه‌های اطراف شده است. بخشی از زمین‌های اطراف دروازه‌قرآن شیراز در تملک سپاه پاسداران است.

رئیس جمهوری اسلامی گفت برای مقابله با سیل در شمال کشور راه حل اصلی این است که تحرک رودخانه‌های اصلی که به دریای شمال می‌ریزند افزایش پیدا کنند.

روحانی همچنین از ارتش و سپاه درخواست کرد که با توجه به توانمندی‌هایی که در زمینه تخلیه آب و کار مهندسی دارند هر چه سریع‌تر برای تخلیه آب استان گلستان اقدام کنند.

روحانی در پاسخ به انتقاداتی که در شبکه‌های اجتماعی از نحوه مدیریت سیل مطرح شده گفت:

«مردم توجه داشته باشند که همه نیروها اعم از دولتی و نیروهای مسلح از ابتدای امرپای کار بوده‌اند؛ عده‌ای در فضای مجازی کاری انجام ندهند که هم اتهام، سخنی ناروا است و هم موجب مایوس کردن مردم می‌شود.»

به سبب تغییرات اقلیمی پیش‌بینی میزان بارش باران به سادگی میسر نیست. تهران و لواسان و البرز و استان مرکزی در آماده‌باش کامل‌اند. یکی از نگرانی‌ها سرریز کردن سد کرج است. در استان لرستان اهالی شهر معمولان در محاصره سیل قرار گرفته‌اند. رودخانه الوند در سرپل ذهاب طغیان کرده و در اصفهان سیل به ده‌ها خانه خسارت‌هایی وارد کرده است. شیراز نیز محدداً در معرض سیل قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

سیل در ایران: حرکت مجدد سیل به سمت شیراز

 

Share