Share

هزاران سوری در چندین شهر سوریه علیه تصمیم دونالد ترامپ در مورد به‌رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان تظاهرات کردند. جهان عرب و مسلمانان این تصمیم ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند.

تصویری از تظاهرات سه‌شنبه ۶ فروردین / ۲۶ مارس در شهرهای سوریه علیه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد به‌رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر جولان

تصویری از تظاهرات سه‌شنبه ۶ فروردین / ۲۶ مارس در شهرهای سوریه علیه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد به‌رسمیت شناختن حق حاکمیت اسرائیل بر جولان

آسوشیتدپرس به‌نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که سه‌شنبه ۶ فروردین / ۲۶ مارس سوری‌ها در شهر السویدا واقع در جنوب این کشور با در دست داشتن پرچم‌های سوریه و فلسطین و پلاکاردهایی با شعار «جولان متعلق به سوریه است» علیه تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تظاهرات کردند. در شهر درعا که حدود ۲۰ کیلومتر با بلندی‌های جولان فاصله دارد نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد.

این اعتراضات در شهرهای حلب، حمص و حما در مرکز سوریه و همچنین حسکه در شمال این کشور نیز انجام شد.

تلویزیون دولتی سوریه در این رابطه به‌شکل زنده مصاحبه‌هایی را از منطقه عین التینه که در پسزمینه آن بخش اشغالی جولان دیده می‌شد، پخش کرد. معترضان می‌گفتند جولان به سوریه بازگردانده خواهد شد حتی اگر این اقدام طول بکشد. آن‌ها همچنین تصمیم ترامپ را «بی‌ارزش» می‌خواندند.

دونالد ترامپ شامگاه دوشنبه ۵ فروردین / ۲۵ مارس حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را در حضور بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به‌رسمیت شناخت. بدین ترتیب ترامپ سیاست نزدیک به ۵۰ سال آمریکا در خاورمیانه را تغییر داد.

آمریکا نخستین کشوری است که حاکمیت اسرائیل بر جولان را به‌رسمیت می‌شناسد، در حالی‌که جامعه جهانی تاکنون از شناسایی حق حاکمیت اسرائیل بر این بخش از خاک سوریه خودداری کرده است. بر اساس قوانین بین‌المللی بلندی‌های جولان جزو «سرزمین‌های اشغالی» به‌شمار می‌آید.

اسرائیل در جنگ شش روزه در سال ۱۹۶۷ بخش وسیعی از بلندی‌های جولان را که متعلق به سوریه است تصرف کرد و در سال ۱۹۸۱ این ارتفاعات در شمال اسرائیل را به خاک خود ملحق کرد.

سوریه این تصمیم آمریکا را «تجاوز آشکار» نامیده است. وزارت خارجه این کشور گفته است که اقدام ترامپ «بالاترین نقض قوانین بین‌المللی» است و نشان می‌دهد که واشنگتن «دشمن اصلی» اعراب است.

روز سه‌شنبه، ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی نیز تصمیم ترامپ را به‌عنوان نقض قوانین بین‌المللی محکوم کردند. این سازمان در بیانیه‌ای گفته است که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا این حقیقت را که بلندی‌های جولان «سرزمین اشغالی عرب و سوری» است، تغییر نمی‌دهد.

روز سه‌شنبه همچنین حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران تصمیم ترامپ در باره بلندی‌های جولان را «استعماری» خواند و گفت:

«به ذهن کسی هم خطور نمی‌کرد که آقایی در آمریکا بیاید و یک‌جانبه برخلاف قوانین و مقررات بین‌المللی زمینی متعلق به ملت کشوری دیگر را به یک غاصب ببخشد.»

محمد الحکیم، وزیر خارجه عراق نیز در این‌باره گفت:

«جولان سرزمین اشغالی سوریه است و حاکمیت آن براساس قطعنامه سازمان ملل باید به‌طور کامل به سوریه بازگردانده شود».

کشورهای حوزه خلیج فارس هم که از متحدان آمریکا به‌شمار می‌روند، ایران را تهدیدی برای خاورمیانه می‌دانند و در مقابل رژیم بشار اسد قرار دارند، تصمیم ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، قطر، کویت و بحرین تنها کشورهای عربی بودند که روز سه‌شنبه به‌شکل رسمی در بیانیه‌ای به‌رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان را محکوم کردند.

با این حال، بعید به‌نظر می‌رسد که کشورهای خلیج فارس در این‌باره اقداماتی را برای تحت فشار قرار دادن ترامپ صورت دهند. حاکمان سعودی تا کنون از سخنان تند ترامپ بر علیه رقیب خود ایران استقبال کرده‌اند.

عربستان سعودی گفته است که تصمیم آمریکا در روند صلح خاورمیانه و ثبات در منطقه، «تأثیرات منفی قابل توجهی» خواهد گذاشت.

دونالد ترامپ اواخر دسامبر ۲۰۱۷ نیز در یک اقدام جنجالی اورشلیم را به‌عنوان پایتخت اسرائیل به‌‌رسمیت شناخت و روند انتقال سفارت از تل‌آویو به اورشلیم را آغاز کرد. این اقدام تلاش‌ها برای برقراری صلح در خاورمیانه را از بین برد و مخالفت جهان عرب و متحدان غربی آمریکا را در پی داشت.

بیشتر بخوانید:

ترامپ حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به‌رسمیت شناخت

Share