Share

سد دست‌ساز مردم تاب نیاورد. آب به داخل شهر گمیشان نفوذ کرد. بخش‌های وسیعی از شهر زیر آب رفت. مرکز بهداشت شهرستان گمیشان هشدار داد که احتمال آلودگی آب آشامیدنی وجود دارد.

پنجشنبه ۸ فروردین: گمیشان (عکس: توییتر)

راه‌های ارتباطی گمیشان در استان گلستان با حدود ۲۰ هزار نفر جمعیت قطع شده و وضعیت این شهرستان بحرانی است. فرماندار شهر چهارشنبه ۷ فروردین در سطح ملی از همه ایرانیان درخواست کمک کرد. مردم بیش از هر چیز به نان، آب و کنسرو نیاز دارند. یک روز پس از انتشار این فراخوان، شهروندان در شبکه‌های اجتماعی گزارش دادند که سدی که مردم با دست خالی به طول چهار کیلومتر ساخته بودند در برابر سیلاب تاب نیاورد.

بر اساس این گزارش‌‌ها صبح پنجشنبه ۸ فروردین یا شکسته شدن سد دست‌ساز، آب از شرق تا میدان اصلی شهر و خیابان‌ها و کوچه‌های مرکز شهر گمیشان در استان گلستان پیشروی کرد و بخش‌های وسیعی از این شهر زیر آب رفت.

خبرگزاری‌های داخلی و مراجع رسمی درباره این حادثه تاکنون سکوت کرده‌اند. اداره بهداشت گمیشان اعلام کرد که با توجه به ورود سیلاب به بخش‌هایی از شهر و احتمال آلودگی آب شرب تا اطلاع ثانوی اهالی این شهر حتماً از آب جوشیده و یا آب بسته‌بندی استفاده کنند. منابع آب شرب گمیشان آلوده شده و بعد از فروکش کردن سیل می‌بایست ضد عفونی شود. آلودگی آب شرب ممکن است در مواردی منجر به ابتلا به بیماری‌هایی مانند وبا، یرقان، بیماری‌های عفونی روده، مالاریا و حصبه شود.

از دوشنبه ۵ فروردین گمیشان در محاصره آب قرار گرفته است. کفیل استاندار گلستان ابتدا دستور تخلیه شهر را صادر کرده بود اما به زودی معلوم شد که امکان تخلیه اهالی این شهر وجود ندارد. عبدالرضا چراغعلی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان اعلام کرد که آن گروه از مردم که در خانه‌های مناسب زندگی نمی‌کنند، می‌توانند با کمک هلال احمر به مناطق امن منتقل شوند. هلال‌احمر تا پنجشنبه ۸ فروردین در شهر به طور مداوم در حال گشت‌زنی بود. چراغعلی از سایر اهالی گمیشان خواسته بود که به طبقه‌های فوقانی منازل خود بروند.

به کمک ارتش پلی در مسیر گمیشان، تپه ناردانلی و بندرترکمن احداث شده، اما به گفته فرماندار با توجه به رواناب‌ها و سرعت بالای آب در این نقاط، جاده مطمئن و قابل عبور و مرور نیست. سپاه و بسیج هم بخشی از جاده گمیشان – چارقلی را برای خروج آب به سمت دریا منفجر کرده بودند. با این‌حال  آب به درون شهر نفوذ کرد و تا مرکز شهر پیش رفت.

مواد غذایی کافی هم برای همه ساکنان گمیشان وجود ندارد. روز گذشته فرماندار گمیشان در جمع خبرنگاران گفته بود:

«بیشتر اقلام مورد نیاز نان، آب و کنسروجات است که مردم می‌توانند به جمعیت هلال احمر تحویل دهند تا آنها بین مردم توزیع کنند. با هماهنگی‌های صورت گرفته مواد غذایی به صورت محلی توزیع خواهد شد تا به همه مردم مواد غذایی برسد.»

۲۹ اسفند ۱۳۹۷ در اثر بارندگی‌های شدید در استان‌های گلستان و مازندران و خراسان شمالی سیل جاری شد. در استان گلستان شهرهای گنبدکاووس، آق قلا، ترکمن و گمیشان که در مسیر رودخانه‌های قره‌سو و گرگان‌رود قرار داشتند خسارت دیدند.

با گذشت بیش از یک هفته از آغاز سیل در ایران، از حضور رئیس‌جمهوری اسلامی در مناطق سیل‌زده خبری نبود. حسن روحانی سرانجام در اولین بازدید خود به مناطق سیل‌زده استان گلستان رفت و به مردم وعده داد که مشکلاتشان هر چه زودتر حل می‌شود.

چهارشنبه ۷ فروردین، نبی هزارجریبی، نماینده گرگان و آق‌قلا از شرکت در نشست با روحانی خودداری کرده و گفته بود:

«از نشست‌ها با رپیس جمهوری چیزی در نمی‌آید. سیل مثل رودخانه خروشان به طرف گمیشان می‌آید. دولتی‌ها کجا هستید؟ گمیشان را تخلیه کنید.»

بیشتر بخوانید:

گمیشان با ۲۰ هزار نفر جمعیت در محاصره کامل سیل

Share