Share

رشته "مطالعات زنان" در دانشگاه‌های ایران به رشته "حقوق زن در اسلام" تبدیل می‌شود.

روزنامه شرق امروز چهارشنبه سوم خردادماه گزارش داد، برپایه مصوبه پنجاهمین جلسه شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، رشته "مطالعات زنان" در دانشگاه‌های ایران به رشته "حقوق زن در اسلام" تبدیل می‌شود.

اعضای این شورا به ریاست غلامعلی حدادعادل، عضو شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، چگونگی تدوین و اصلاح سرفصل‌های دوره دکترای تخصصی رشته مطالعات زنان با گرایش حقوق زن در اسلام را ارائه کردند.

حداد عادل در این جلسه موضوع مطالعات زنان با رویکرد فعلی رایج در جهان را "به‌شدت مخالف با مبانی اسلام" دانست و افزود: "این مباحث مقلدانه در گذشته بدون نقد و بررسی در دانشگاه‌ها تدریس شدند از این رو شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را به‌صورت اساسی تجدیدنظر می‌کند."

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس به دولت اصلاحات اشاره دارد. رشته "مطالعات زنان" در سال ۱۳۸۰ تصویب شد، این رشته ابتدا در دانشگاه تهران و سپس در دانشگاه‌های علامه طباطبایی، الزهرا و دانشگاه آزاد تدریس گردید.

غلامعلی حدادعادل، عضو شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی موضوع مطالعات زنان با رویکرد فعلی رایج در جهان را "به‌شدت مخالف با مبانی اسلام" دانست

حداد عادل در ادامه بر لزوم "نقد و بررسی اجتهادی در کنار تدریس مباحث رایج در غرب" تأکید کرد.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: "باید مشخص شود در نظام حقوقی اسلام، زن به‌عنوان یک انسان، همپای مرد دارای حقوق فردی و اجتماعی است."

اعضای شورای یادشده از ۲۰ عضو از جمله ۱۲ نفر از روحانیان و فعالان حوزه‌های علمیه تشکیل شده و همگی پیشینه‌های زیادی در زمینه علوم انسانی اسلامی داشته‌اند.

برپایه قانون شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، اجرای مصوبات این شورا برای همه دستگاه‌های موضوع این مصوبه، از جمله وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری، آموزش‌وپرورش، پژوهشگاه و دانشگاه آزاد اسلامی الزامی است.

سال گذشته، حجت‌الاسلام صدرالدین شریعتی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی بازنگری در رشته "مطالعات زنان" را به دانشگاه تربیت مدرس تهران واگذار کرد.

به گزارش تارنمای دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، "درک دیدگاه‌های اسلام درباره زن و خانواده بر پایه منابع اصیل در جهت تبیین مبانی اندیشه دینی و طرح نظام حقوقی اسلام، دفاع از اسلام در برابر پرسش‌ها و شبهات مطرح درباره زن و خانواده با استناد به منابع دینی و علوم روز، ارتقا و توسعه پژوهش در مسایل زن و خانواده با مطالعات عمیق اسلامی و تولید علم بومی در حوزه مطالعات زنان، ارتقا جایگاه زنان و خانواده در جامعه بر اساس تعلیمات اسلامی" از اهداف ایجاد رشته "حقوق زن در اسلام" اعلام شده است.

در حالی اسلامی‌سازی رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها پیش می‌رود که چند روز پیش، صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران، در واکنش به طرح اسلامی‌کردن و بازنگری علوم انسانی در دانشگاه‌ها از سوی وزارت علوم گفته بود: "بحث تحول در علوم انسانی کاری نیست که بتوان با دو یا پنج ماه کار، آن را انجام داد، از هرگونه تعجیل در اسلامی‌کردن علوم انسانی اجتناب کنیم."

 

Share