Share

چهار روز پس از آزادی محمد نجفی، وکیل دادگستری از زندان اراک با بهره‌مند شدن از شرایط عفو، نیروهای امنیتی بار دیگر او را بازداشت و به زندان اراک منتقل کردند. آزادی این وکیل دادگستری در بند با استقبال فعالان مدنی روبه‌رو شده و کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را به عنوان «خبر خوب این روزها» بازنشر کرده بودند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ضمن اعلام این خبر نوشته است:

«گفته می‌شود این اقدام از سمت ماموران با ارائه حکم دادگاه مبنی بر اجرای حکم ۱۰ سال حبس آقای نجفی صورت گرفته است.»

نجفی اواسط آذر ماه سال گذشته در حالی که برای تحمل حکم سه سال حبس در زندان اراک بود، در بخش دوم پرونده‌‌ای که در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک تشکیل و در بخش اول آن حکم سه سال زندان گرفته بود، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دو سال حبس تعزیری، به اتهام «توهین به رهبری» به یک سال حبس تعزیری و به اتهام «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

او که به گفته پیام درفشان، وکیل مدافعش، روز پنج‌شنبه هشتم فروردین با استفاده از شرایط «عفو» آزاد شده بود، ساعت ۹:۳۰ صبح روز دوشنبه ۱۲ فروردین‌ بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اراک منتقل شد.

محمد نجفی هفتم مرداد ماه سال ۹۷ در دادگاه بدوی در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو شازند به ریاست قاضی محمدرضا عبداللهی به اتهام «اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» به یک سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و به اتهام «انتشار مطالب کذب به قصد تشویش اذهان عمومی» به تحمل دو سال حبس محکوم شد.

او روز ششم آبان ماه برای اجرای حکم سه سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق بازداشت و به زندان اراک منتقل شد.

نجفی اواسط آذر ماه سال گذشته برای رسیدگی به بخش دوم پرونده‌‌اش در شعبه یک دادگاه انقلاب اراک، به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» به دو سال حبس تعزیری، به اتهام «توهین به رهبری» به یک سال حبس تعزیری و «کمک به دولت متخاصم از طریق مصاحبه با صدای آمریکا، رادیو فردا و بی‌بی‌سی فارسی» به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد.

روز ۲۴ آذر ماه اما شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو دادگستری شهرستان شازند به پرونده‌ باز شده دیگری برای محمد نجفی رسیدگی کرد. او در این پرونده به اتهام «تشویش اذهان عمومی» ابتدا به یک سال حبس تعزیری محکوم شد اما در تاریخ دوم بهمن‌ ۹۷ در همان شعبه به دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شد.

دادگاه تجدید نظر رسیدگی کننده به احکام بدوی صادر شده برای محمد نجفی بابت بخش دوم پرونده‌ای که به دلیل آن در حبس بود اما روز دوشنبه ششم اسفند ۹۷ در شعبه ۹ دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی برگزار شد اما این هنوز رای خود را صادر نکرده است.

نجفی از جمله افراد پیگیر نحوه‌ جان باختن وحید حیدری، یکی از معترضان وقایع دی‌ ماه ۹۶ بود. حیدری در اراک بازداشت و در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ این شهر درگذشت.

مسئولان قضایی جمهوری اسلامی گفته‌اند وحید حیدری فروشنده مواد مخدر بوده و در بازداشتگاه کلانتری اراک دست به خودکشی زده است. محمد نجفی اما پس از انجام تحقیقات میدانی از طریق اقوام و دوستان وحید حیدری، گفت که او یک دست‌فروش بوده، هیچ‌ سوءپیشینه‌ای نداشته و بر جسدش که در شرایط امنیتی دفن شده، نشانی از خودکشی وجود نداشته و آسیب ناشی از اصابت شیء به سر او به‌وضوح پیدا بوده است.

در همین زمینه، محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس، مراجع امنیتی را به «پرونده‌سازی» برای این وکیل دادگستری متهم کرد و گفت آقای نجفی «ثابت» کرده است وحید حیدری، جوان جان‌باخته در بازداشتگاه کلانتری اراک، «مواد فروش» نبوده است.


  • در همین زمینه

آزادی محمد نجفی، وکیل دادگستری از زندان اراک با بهره‌مند شدن از شرایط عفو

Share