Share

روز ۱۲ فروردین، مرکز اسناد حقوق بشر ایران خبر داد که ژینوس سبحانی شهروند بهائی و منشی سابق کانون مدافعان حقوق بشر بعد از ظهر یکشنبه ۱۱ فروردین در منزلش در تهران بازداشت و پس از ساعاتی آزاد شد. برادر ژینوس سبحانی درباره علت بازداشت خواهرش گفته: «در دادسرا به او گفته‌اند دلیل بازداشتش کشف حجاب در  روز جهانی زن در مترو بوده و اینکه بر ضد جمهوری اسلامی صحبت کرده و افکار مردم را فاسد کرده است.» این اتهام به این دلیل بوده که چهره او را شبیه عکسی تشخیص داده بودند که در اینترنت منتشر شده است.

نعیم سبحانی برادر ژینوس سبحانی درباره نحو بازداشتش به کمپین حقوق بشر ایران گفته: «حدود ساعت پنج عصر ۱۱ فررودین بوده که ماموران زنگ در خانه را زدند و به پدرم پشت آیفون گفته‌اند که با کارت بیمه ماشینش پایین برود چون اتومبیلی به ماشین او که پارک شده زده است. یعنی در واقع به بهانه تصادف اتومبیل، پدرم را به پایین کشیدند و بعد همراه او وارد خانه شدند.  آنها دو مامور زن و یک مامور مرد بوده‌اند که در ابتدا کل خانه را تفتیش کرده و وسایل شخصی خواهرم مانند موبایل و لپ‌تاپش را ضبط کردند و بعد هم او را با خودشان بردند.»

نعیم سبحانی در پاسخ به این سوال که آیا ماموران حکمی در بدو ورود نشان داده‌اند گفته: «ورودشان که به بهانه تصادف ماشین بوده، اما داخل خانه حکمی برای تفتیش و بازداشت خواهرم از سوی دادسرای ارشاد نشان داده‌اند.»

برادر ژینوس سبحانی گفته: «گفته‌اند از کشف حجاب خواهرم عکس هم دارند اما خواهرم گفته هیچ وقت چنین کاری نکرده و از آنها خواسته تا عکس را نشانش بدهند. اما عکس متعلق به خواهرم نبوده و بازپرس پرونده هم با این استدلال که فکر می‌کند عکس مربوط به ژینوس نیست خواهرم را آزاد کرده است.»

نعیم سبحانی در ادامه گفته: «بازپرس گفته اما امکان دارد که برای بازجویی دوباره او را بخواهند. وسایل شخصی، تلفن و کامپیوترش را هم برای تفتیش نگه داشتهاند

طبق تعریف خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، دادسرای ارشاد مسوول رسیدگی به جرایم منافی عفت است که «برای برخورد با جرایم فرهنگی و مفاسد اجتماعی و اخلاقی و رسیدگی به جرایم منافی عفت و خرید و فروش و توزیع مشروبات الکلی و محصولات فرهنگی مستهجن و مبتدل» از سال ۱۳۹۵ در تهران راه‌اندازی شده است.

بهائیان در ایران از حقوق شهروندی محروم هستند. در سال‌های اخیر، بدرفتاری با آن‌ها تشدید شده است. از جمله قبرستان‌های آن‌ها تخریب می‌شوند، خودسرانه بازداشت می‌شوند، اموالشان ضبط می‌شود، از کار اخراج می‌شوند، حق تحصیلات دانشگاهی ندارند و متخصصان بهائی از انتصاب در شغل‌های دولتی محروم هستند.

Share

دسته بندی‌ها: اخبار, ایران, زنان

کلید‌واژه ها: ,

  1. با سلام
    در ایران جامعه بهائی زیر فشار و مراقبت هست ، دانشجوی بهائی به دلیل افشای دینش از دانشگاه اخراج می شود ، دانش آموز بهائی هم ممکن است اخراج شود ، این را نمی توان منکر شد ، بهائیان به اتهام های سیاسی و امنیتی بازداشت و زندان شده اند ، در شهرهائی به محل کسب و کار و زندگی بعضی بهائیان حمله شده و توهین شده اند و بعضا محل کسبشان رسما تعطیل شده است. باز هم می گویم منکر این وقایع نمی توان شد و به هیچ وجه نه قابل دفاع هست و نه حتی توجیه پذیر. اما اولا همزمان مسلمانان سنی و درویش و صوفی و اهل حق و حتی شیعه در بالاترین مراتب فقهی هم دچار چنین آزار و اذیتها و محرومیتهائی شده و می شوند. این گونه رفتار نظام مختص بهائیها نیست . دیگر اینکه خود من شخصا در صنف لوازم الکتریک ، صنف تجهیزات اداری ، صنف عینک ، شرکتهای گردشگری و مهاجرت ، شهروندان بهائی را می شناسم و با بعضی از آنها تعامل شغلی هم دارم و می دانم که همه همکاران در محیط کاری(پاساژ،خیابان،صنف) می دانند که این افراد بهائی هستند(یعنی بدیهی است که امنیتیها و اطلاعاتیها هم بدانند) ، و دارند راحت کارشان را می کنند . بنابراین ایجاد این ذهنیت که فقط بهائیان مورد ظلم و ستم این نظام هستند، امر قابل قبولی نیست به خصوص که می نویسید بهائیان در ایران از حقوق شهروندی محروم هستند(که با کسب و کار علنی آنها جور در نمی آید) . بهائیان مثل دیگر شهروندان ایرانی شیعه و سنی و …… حقوق شهروندیشان نادیده گرفته می شود و آزار و اذیت می شوند.به امید روزی که به خاطر دین و مذهب و فکر و عقیده امتیازی به کسی داده نشود یا از او سلب امتیازی نشود و چه امتیازی مهمتر از حقوق شهروندی.

    شاهین / 02 April 2019

توجه: کامنت‌های توهین‌آمیز منتشر نمی‌شوند. کامنت‌های حاوی لینک به عنوان "اسپم" شناخته می‌شوند.