Share

۸۰ عنوان فیلم تازه ازسینمای ایران در بازار فیلم کن، شرکت کرده‌اند، در این میان، فیلم انیمیشنی "رستم و سهراب" با تضمین سود ۱۰ میلیون دلاری برای پخش جهانی واگذار شده است.

تارنمای جام جم آنلاین، امروز پنج‌شنبه چهارم خرداد گزارش داد ۸۰ عنوان فیلم تازه ازسینمای ایران از سوی چهار مؤسسه و نهاد ایرانی در بازار فیلم کن، شرکت کرده‌اند.

در این میان، فیلم انیمیشنی «رستم و سهراب» با تضمین سود ۱۰ میلیون دلاری برای پخش جهانی به شرکت فیلم انیمیشن اف‌اف‌آی، یکی از شرکت‌های توزیع انیمیشن واگذار شده است.

این فیلم انیمیشنی به کارگردانی کیانوش دالوند با همکاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو انیمیشن آریا (برادران دالوند) ساخته شده است.

نشریه تخصصی "انیمیشن مگزین" در مورد این انیمیشن نوشته است: "شاهنامه، اثر کلاسیک از شاعر ایرانی، الهام‌بخش انیمیشن سه بعدی جدید «رستم و سهراب» است. برای ساخت این فیلم نزدیک به ۱۰۰ نفر درگیر بودند. این اثر در شهر بروجرد که به‌تازگی پایتخت انیمیشن ایران نام گرفته، تولید شده است. موسیقی فیلم سینمایی انیمیشن «رستم و سهراب» از سوی الیزا ایپ و آکادمی موسیقی موتزارت تنظیم شده است."

نشریه انیمیشن مگزین: برای ساخت انیمیشن سه بعدی "رستم و سهراب" نزدیک به ۱۰۰ نفر درگیر بودند

در حالی ۸۰ فیلم ایرانی برای عرضه در بازارهای جهانی در جشنواره فیلم کن فرانسه شرکت کرده‌اند که به گفته ضیا هاشمی، تهیه‌کننده سینما، "سینمای ایران ناچار به حضور در عرصه‌های بین‌المللی است تا از سینمای جهان حذف نشود."

وی با بیان این‌که "سینمای ایران برای تربیت بازاریاب کاری نکرده است"، افزود: "نمایندگان سینمای ایران در بازارهای جهانی انگیزه کافی برای فروش فیلم ندارند برای آن‌ها فقط حضور بین‌المللی مهم است."

مهدی سجاده‌چی، فیلمنامه‌نویس، حضور برخی از نمایندگان سینمای ایران در بازارها و عرصه‌های بین‌المللی را "بدون برنامه‌ریزی و فقط برای گردش و خوشگذرانی" توصیف کرد.

محمد زرین‌دست، کارگردان سینما نیز گفت: "سینمای ایران به‌خاطر تحریم، بازارهای اروپا و آمریکا نزدیک به ۴۰۰ کمپانی بزرگ جهان را از دست داده‌ است."

وی افزود: "فیلم‌ها و تعدادی از سریال‌های ایرانی تنها در چند جشنواره اروپایی و آسیایی، از سوی کشورهای خاورمیانه خریداری می‌شود."

این کارگردان سینما بازارهای برگزارشده در حاشیه یک جشنواره را فضای مطلوبی برای فروش فیلم ندانست و افزود: "حتی بازار جشنواره‌هایی که سینمای ایران در آن جایزه می‌گیرد برای فروش همان فیلم‌ها هم عامل مؤثری نیست."

این در حالی است که چندی پیش علی‌رضا سجادپور، مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با تارنمای سینماپرس، با اشاره به مطرح شدن هرچه بیشتر آثار سینمایی ایران در عرصه‌های بین‌المللی گفته بود: "میزان فروش بلیت سینمای ایران در اکران جهانی به عدد بسیار درخشان ۱۵ میلیون دلار رسید که این رقم در واقع از مجموع تمامی فروش سینمای ایران در ۳۰ سال گذشته نیز بالا‌تر است."

با این وجود آثاری از جمله "ملک سلیمان" و "راه آبی ابریشم" نه تنها هیچ بختی برای اکران جهانی نداشتند، بلکه حتی در اکران داخلی نیز موفق نبوده‌اند.

 

Share