Share

لیلا زانا، ‌نماینده کرد مستقل پارلمان ترکیه و برنده جایزه ساخاروف، از سوی دادگاهی در شهر دیاربکر به اتهام تبلیغ برای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

بنا به گزارش‌های منتشر شده، روز پنج‌شنبه چهارم خردادماه، حکم این فعال سیاسی کرد در پیوند با پرونده‌ای در سال ۲۰۰۸ صادر شده است.

اتهام زانا نوشتن ۹ یادداشت و سخنرانی‌های مختلف در مورد پ.ک.ک عنوان شده که دادگاه آن را مصداق تبلیغ برای این حزب و "نقض قوانین ضد تروریستی" تلقی کرده است.

لیلا زانا در انتخابات عمومی مجلس ترکیه در سال ۲۰۱۱ به عنوان نماینده شهر دیاربکر یک بار دیگر به پارلمان ترکیه راه یافت.

این نماینده مجلس ترکیه تا بعد از دوران نمایندگی مصونیت دارد و حکم صادر شده پس از اتمام این دوره به اجرا در خواهد آمد.

لیلا زانا تا بعد از دوران نمایندگی مجلس مصونیت دارد و حکم صادر شده پس از اتمام این دوره به اجرا در خواهد آمد

لیلا زانا در سال ۱۹۹۱ از سوی مردم شهر دیاربکر به‌عنوان نماینده مجلس انتخاب شد. اما به جرم سوگند خوردن به زبان کردی به ۱۵ سال زندان محکوم شد و پس از پایان دوره نمایندگی و مصونیت قضایی‌اش به زندان رفت.

او در زمان سپری کردن دوران زندان در سال ۱۹۹۵ از سوی پارلمان اروپا برنده جایزه ساخاروف شد، اما تا سال ۲۰۰۴ که از زندان آزاد شد، نتوانست این جایزه را دریافت کند.

در سال ۲۰۱۱ دوباره مردم او را به‌عنوان نماینده مجلس انتخاب کردند.

این نماینده مجلس، در حال حاضر دبیر کل انجمن جنبش دمکراتیک در ترکیه است که جریانی میانه‌رو به‌شمار می‌رود و در میان کرد‌ها از پایگاه قابل توجهی برخوردار است.

طی سال‌های گذشته بین نیروهای دولتی و پ.ک.ک درگیری‌های سنگنی رخ داده است.

بر اثر این درگیری‌ها که بیشتر در مناطق کردنشین روی داده، تاکنون ۴۵ هزار نفر کشته شدند. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا پ.ک.ک را به‌عنوان سازمانی تروریستی معرفی کرده‌اند.

لیلا زانا بارها از رفتار دولت و حملات نیروهای ارتش به مناطق کوهستانی قندیل که منجر به کشته شدن ده‌ها غیرنظامی در این مناطق شده انتقاد کرده است.

گفته می‌شود نیروهای پ.ک.ک در مناطق کوهستانی قندیل حضور دارند.

پیشتر زانا در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل، رئیس جمهوری آمریکا، دبیر ناتو، رئیس پارلمان و رئیس اتحادیه اروپا و همچنین رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرده بود که ادامه روند کشتار مردم بی‌دفاع کرد، صلح جهانی را به خطر خواهد انداخت.

او گفته بود نباید کردستان به فلسطینی دیگر تبدیل شود و در نامه خود آورده بود: "در این جغرافیا حدود ۲۰۰ سال است که جنگ و درگیری اتفاق می‌افتد. کردستان نباید تبدیل به فلسطینی دیگر بشود. مدل سریلانکا نباید حتی به اذهان هم خطور کند! چون در این صورت منجر به جنگ قومیتی خواهد شد و این جنگ، صلح جهانی و انسانیت را به سوی فلاکت بیشتر خواهد کشاند."

 

Share