Share

وزیر نفت ایران از شرکت‌های نفت و گاز تابع وزارت نفت خواست تا از تأسیسات نفتی حفاظت کرده و به سیل‌زدگان کمک کنند. همزمان سازمان‌های بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر از کمک‌های مالی خود به سیل‌زدگان ایران خبر داده‌اند.

سیل در روستاهای بامدژ در بخش مرکزی اهواز (خوزستان)

سیل در روستاهای بامدژ در بخش مرکزی اهواز (خوزستان)

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران با ارسال نامه‌ای، از تمامی شرکت‌های تابع وزارت نفت به‌ویژه شرکت‌های مناطق نفت‌خیز جنوب، ملی حفاری، مهندسی و توسعه نفت و اروندان، خواست تا با همه امکانات موجود به مردم و مهار سیلاب در مناطق سیل‌زده، به ویژه استان خوزستان کمک کنند.

زنگنه درباره حفاظت از تأسیسات صنعت نفت و امدادرسانی گفت:

«با توجه به تداوم جریان سیلاب‌ها، حفظ آمادگی شرکت‌های تابع وزارت نفت ضرورت دارد و در این راستا، مدیران مرتبط باید تلاش خود را بر این موضوع متمرکز کنند.»

از روزهای قبل از نوروز ۲۶ استان از ۳۱ استان ایران با بارش شدید و سیلاب مواجه شده‌اند. این سیل از یک دهه پیش تاکنون بی‌سابقه بوده است و به‌گفته ستاد مدیریت بحران کشور تاکنون ۶۲ نفر در جریان آن جان خود را از دست داده‌اند.

در چندین استان کشور، به‌ویژه در جنوب غربی و شمال شرقی وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است. خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا اعلام کرده‌اند که حدود ۷۰ روستا و شهرک تخلیه شده‌اند.

شرکت‌های حفاری ایران و سایر شرکت‌های انرژی ایران در کمک‌رسانی‌ها به مناطق سیل‌زده همکاری می‌کنند اما وزیر نفت ایران خواهان کمک‌های بیشتر این شرکت‌هاست.

شرکت‌های نفت و گاز غربی از سال گذشته که آمریکا از برجام خارج شد و تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرد مجبور به ترک ایران شده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز گذشته، چهارشنبه ۱۴ فروردین آمریکا را متهم کرد که «مانع ارسال کمک به ایران شده است». محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز پیشتر از ممانعت آمریکا برای دسترسی ایران به کمک‌های بین‌المللی انتقاد کرده و آن را «نقض صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت و دستور دیوان بین‌المللی دادگستری» و یک « تروریسم اقتصادی» خوانده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما روز سه‌شنبه این اتهامات را رد کرد و گفت واشنگتن آماده ارسال کمک‌های خود به سیل‌زدگان ایران از طریق صلیب سرخ جهانی است. پمپئو مقامات ایران را متهم کرد که از فاجعه سیل بهره‌برداری سیاسی می‌کنند.

همچنین ایگنیشس ایولِو- یورک از روابط عمومی صلیب سرخ در ژنو نیز اعلام کرد که این سازمان جهانی هیچ محدودیتی برای کمک به هلال احمر ایران نداشته است.

سازمان‌های بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر اعلام کرده‌اند که حدود ۵۰۰ هزار دلار به  ۳۰۰۰ خانواده ایرانی که خانه و کاشانه خود را در سیل از دست داده‌اند، کمک مالی کرده‌اند.

سید هاشم، مدیر مرکز بین‌المللی خاورمیانه و شمال آفریقای هلال احمر گفت:

«ایران زیر آب است. این بحرانی بی‌سابقه است … واکنش سرخ هلال احمر عظیم است و هر روز بیشتر می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه ایران: آمریکا حساب‌های هلال احمر را مسدود کرده است

Share