Share

در حمله انتحاری به یک پاسگاه پلیس در شهر قیصریه (کایسری) ترکیه دو مهاجم و دو مأمور پلیس کشته و ۱۶ نفر زخمی شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به‌نقل از منابع رسمی دولت این کشور این حمله انتحاری را که امروز جمعه پنجم خردادماه در مرکز ترکیه رخ داده است به نیروهای حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نسبت داده است.

به‌گفته شاهدان عینی، مهاجمان ابتدا با خودرو خود را به پاسگاه پلیس نزدیک کرده و سپس یکی از آن‌ها مواد منفجره‌ای را که به خود بسته بود منفجر کرد.

ادریس نعیم شاهین، وزیر کشور ترکیه گفت یک مأمور پلیس درجا کشته شد و مأمور دیگر که زخمی شده بود کمی بعد جان خود را از دست داد.

وی افزود ۱۶ نفر از شهروندان غیرنظامی، از جمله چندین کودک در این حمله زخمی شده‌اند.

ادریس نعیم شاهین، وزیر کشور ترکیه: ما فکر می‌کنیم این سازمان تروریستی [پ.ک.ک] به عملیات دیوانه‌وار خود ادامه می‌دهد

وزیر کشور ترکیه گفت در این حمله دو مهاجم دست داشتند و هر دو تکه‌تکه شدند.

ادریس نعیم شاهین همچنین افزود خودرویی که مهاجمان از آن در این حمله استفاده کرده بودند صبح امروز در "قهرمان‌مراس" واقع در جنوب ترکیه از دست نیروهای ژاندرمری گریخته بود.

به‌گفته وزیر کشور ترکیه پاسگاه پلیس هدف اصلی این عملیات نبوده و مهاجمان در آخرین لحظه تصمیم به حمله انتحاری به مقر پلیس گرفته‌اند.

ادریس نعیم شاهین پ.ک.ک را عامل این حمله خواند و گفت: "ما فکر می‌کنیم این سازمان تروریستی به عملیات دیوانه‌وار خود ادامه می‌دهد." مقام‌های دولت ترکیه پ‌.ک‌.ک را یک گروه تروریستی می‌دانند.

در ماه مارس گذشته نیز انفجار بمبی در مسیر یک خودروی پلیس در استانبول ۱۶ زخمی به‌جای گذاشت که ۱۵ نفر از آنان مأمور پلیس بودند با این حال حملات انتحاری در ترکیه نادر بوده‌اند.

از زمان تشکیل حزب کارگران کردستان در سال ۱۹۸۴ تاکنون بین نیروهای دولتی و این حزب درگیری‌های سنگینی رخ داده است.

بر اثر این درگیری‌ها که بیشتر در مناطق کردنشین روی داده، تاکنون ۴۵ هزار نفر کشته شده‌اند.

افزون بر دولت ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز پ.ک.ک را به‌عنوان سازمانی تروریستی می‌شناسند.
 

Share