Share

امریکا تصمیم دارد نام سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد. در ایران مجلس شورای اسلامی و فرمانده سپاه به این تصمیم احتمالی واکنش نشان دادند. جعفری نیروهای نیروهای امنیتی و ارتش امریکا را تهدید کرد که «دیگر آرامش امروز را در غرب آسیا نخواهند داشت».

محمدعلی جعفری (فرمانده سپاه پاسداران) و محمدجواد ظریف (وزیر امور خارجه ایران)

محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران عصر یکشنبه ۱۸ فروردین اقدام دولت امریکا برای قرار دادن سپاه پاسداران  در فهرست گروه‌های تروریستی را «حماقت» خواند و گفت که اگر آنها دست به چنین «حماقتی» بزنند و امنیت ملی ایران را به مخاطره بیندازند، سپاه پاسداران «مطابق سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران اقدامات مقابله به مثل را عملیاتی و در دستور کار قرار خواهد داد».

او در ادامه تهدید کرد؛ در صورت قرار گرفتن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی «ارتش و نیروهای امنیتی آمریکا در منطقه غرب آسیا از آرامش امروز برخوردار نخواهند بود».

سه مقام امریکایی روز شنبه ۱۷ فروردین/ ۶ آپریل به رویتروز گفته بودند که احتمال دارد سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی قرار بگیرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این تصمیم که ممکن است دوشنبه (فردا) به صورت رسمی اعلام شود، خطاب به دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا، نوشت که « باید این را بهتر بداند تا وارد یک فاجعه دیگر برای آمریکا نشود».

او در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: «آنهایی که نتانیاهو اولویت اول‌شان است و مدت‌هاست که برای قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی تلاش می‌کنند، به درستی از پیامدهای این کار برای نیروهای آمریکایی در منطقه مطلع‌اند. در حقیقت آنها به دنبال این هستند که به نیابت از او (نتانیاهو) آمریکا را به یک باتلاق بکشانند».

در همین رابطه نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم صبح یکشنبه در بیانیه‌ای که به امضاء ۲۵۵ تن از آنان رسیده بود، با اعلام «حمایت قاطع از سپاه پاسداران» مقام‌های امریکایی را به «اقدام متقابل» به گونه‌ای که « از اقدام بی‌جا و احمقانه خود پشیمان شود»، تهدید کردند.

یک روز قبل (شنبه ۱۷ فروردین) هم حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفته بود که در صورت قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی، ایران نیز نام ارتش امریکا را در کنار گروهایی مانند داعش قرار خواهد داد.

واشنگنتن پیش از این سپاه قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران) را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.


در همین زمینه:

احتمال قرار گرفتن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا

Share