Share

دانشگاه علامه طباطبایی تهران اعلام کرد برای سال تحصیلی ۹۲ در رشته روزنامه‌نگاری دانشجو نمی‌پذیرد. این دانشگاه سال گذشته نیز از پذیرش دانشجو در رشته روزنامه‌نگاری خودداری کرده بود.

 

محمدجعفر محمدزاده، معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران پیشتر درباره پیامدهای حذف رشته روزنامه‌نگاری از رشته‌های داشنگاه علامه طباطبایی تهران هشدار داده بود.

وی گفته است: "انکار رسانه یعنی انکار حرکت جهان، نمی‌توان اهمیت رسانه و نیروی انسانی آن یعنی خبرنگاران را انکار کرد."

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد ایران: من از واقعیت این قضیه بی‌اطلاعم و امیدوارم این اتفاق نیفتد و ما در مهر سال آینده نیز همچنان شاهد گسترش رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه علامه طباطبایی باشیم

محمدزاده افزوده بود: "خواهش ما از دوستان دانشگاه علامه طباطبایی و وزارت علوم این است که رشته روزنامه‌نگاری را جدی‌تر بگیرند. البته الان دانشکده خبر بسیار خوب و موثر کار می‌کند، در کنار آن دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه تهران هم رشته روزنامه‌نگاری دارند."

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران گفته بود: "من از واقعیت این قضیه بی‌اطلاعم و امیدوارم این اتفاق نیفتد و ما در مهر سال آینده نیز همچنان شاهد گسترش رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه علامه طباطبایی باشیم."

دانشگاه علامه طباطبایی تهران، بزرگ‌ترین دانشگاه علوم انسانی ایران است که ۱۵ هزار دانشجو دارد. در این دانشگاه ۱۴۰ رشته علوم انسانی، آموزش داده می‌شود.

ظاهراً حذف رشته روزنامه‌نگاری در چارچوب اسلامی کردن رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌های ایران صورت گرفته است.

چند روز پیش نیز شورای تخصصی تحول و ارتقای علوم انسانی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، رشته "مطالعات زنان" در دانشگاه‌های ایران را به رشته "حقوق زن در اسلام" تبدیل کرد.

این شورا از ۲۰ عضو از جمله ۱۲ نفر از روحانیان و فعالان حوزه‌های علمیه تشکیل شده و همگی پیشینه‌هایی در زمینه علوم انسانی اسلامی داشته‌اند.

بر پایه قانون شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی، اجرای مصوبات این شورا برای همه دستگاه‌های موضوع این مصوبه، از جمله وزارت‌خانه‌های علوم، تحقیقات و فن‌آوری، آموزش‌وپرورش، پژوهشگاه و دانشگاه آزاد اسلامی الزامی است.

وزارت علوم می‌گوید کتاب‌های درسی علوم انسانی باید بر اساس ارزش‌های اسلامی بازنگری شود.

 

Share