Share

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درباره وضعیت سن بلوغ در ایران می‌گوید طبق بررسی که چند سال قبل انجام شده، سن بلوغ در دختران ایرانی نسبت به دهه قبل کمتر شده است.

حامد برکاتی، مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به کاهش حدود یک سال سن بلوغ در کشور گفته: «در زمینه آموزش بلوغ و مسائل مربوط به بلوغ به نوجوانان و والدین آنها، بسته مشترکی با وزارت آموزش و پرورش داریم و وزارت آموزش و پرورش با کمک فنی وزارت بهداشت اقداماتی را در این زمینه پیش می‌برد.»

او با بیان اینکه ارائه آموزش‌های مرتبط با بلوغ در مدارس به این دلیل است که میزان مراجعات مردم در این حوزه در خارج از مدرسه بسیار کم است،گفته سن بلوغ در دختران ایرانی نسبت به دهه قبل کمتر شده است.

به گفته برکاتی، باید در برنامه‌ریزی‌هایی که در حوزه بلوغ نوجوانان انجام می‌شود، ‌به سن بلوغ توجه کرد. به دلیل ارتباطات اجتماعی بیشتر، ایجاد شبکه‌های اجتماعی و بعضا فرهنگ بیگانه و… سن بلوغ کاهش می‌یابد. بلوغ زودرس هم منجر به عدم رشد مناسب می‌شود و به تبع می‌تواند معضلات روحی و روانی را برای کودک به همراه آورد.

او تاکید کرده که برای اشنایی با زمان و سن بلوغ و ویژگی‌های آن یک بسته خدمتی در حوزه سلامت مدرسه تدوین شده و توسط آموزش و پرورش با کمک فنی ماوزارت بهداشت تهیه شده است.

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت همچنین گفته که وزارت بهداشت در حال طراحی بسته‌ای برای بررسی مجدد این موضوع طی سال جاری  است که احتمالا نتایج آن اوایل سال آینده مشخص خواهد شد.

Share