Share

گلرخ ابراهیمی ایرایی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین آزاد شد. آزادی ابراهیمی ایرایی گرچه به دلیل پایان یافتن دوره محکومیت اوست اما چون در دوران زندان پرونده دیگری به اتهام «اخلال در نظم زندان» برای این فعال مدنی باز شده، این آزاد با تودیع قرار کفالت صورت گرفته است. سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به این آزادی از دولت ایران خواسته خسارت آسیب‌های وارد شده به او را جبران کند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، عکس از آرشیو

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ فروردین‌ ۹۸ از آزاد شدن گلرخ ابراهیمی ایرایی از بند زنان زندان اوین خبر داد:

«گلرخ ابراهیمی ایرایی دقایقی پیش با پایان دوران محکومیت از بابت پرونده اول خود و تودیع قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی از بابت پرونده دیگری که در دوران حبس علیه او مفتوح شده است، آزاد شد.»

در واکنش به آزادی این فعال مدنی با پایان یافتن دوره محکومیت او، سازمان عفو بین‌الملل از دولت ایران خواست خسارت آسیب‌هایی را که به این مدافع حقوق بشر و دیگر فعالان مدنی زندانی وارد شده است، جبران کند:

«ایران خسارت‌آسیب‌هایی را که به گلرخ ابراهیمی ایرایی وارد کرده‌ جبران کند. گلرخ ابراهیمی ایرایی با پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شد. او تنها به دلیل فعالیت‌های ارزشمند حقوق بشری‌اش حدود ۳۰ ماه حبس ناعادلانه را تحمل کرد، در حالی که نمی‌بایست حتی یک روز را هم در زندان می‌گذارند. نوشتن داستانی منتشر نشده علیه مجازات بی‌رحمانه و غیرانسانی سنگسار اساس حکم او بود.»

گلرخ ابراهیمی ایرایی در تاریخ ۱۵ شهریور سال ۹۳ همراه همسرش آرش صادقی، فعال مدنی و زندانی سیاسی در بند، بازداشت شد و دو روز در خانه امن سپاه بود. او بعد از تحمل ۲۰ روز سلول انفرادی در بند ۲-الف سپاه با تودیع وثیقه ۸۰ میلیون تومانی آزاد شد.

ماموران سپاه ثارالله تهران اما در تاریخ سوم آبان ماه سال ۹۵ بدون احضاریه کتبی برای اجرای حکم حبس بار دیگر او را بازداشت کردند. قاضی ابوالقاسم صلواتی این فعال مدنی را در حالی که در بیمارستان زیر تیغ جراحی بود، به طور غیابی به اتهام «توهین به مقدسات و اجتماع و تبانی علیه نظام» به ۶ سال حبس محکوم کرد که این حکم با اعمال ماده ۱۳۴ به ۵ سال کاهش یافت و بعد از مدتی شامل عفو شد و به دو سال و نیم کاهش یافت.

در دوره حبس اما برای این فعال مدنی زندانی در بند زنان زندان اوین پرونده جدیدی باز شد که این پرونده در حال حاضر در شعبه پنج دادسرای اوین در حال بررسی است.

آرش صادقی، همسر گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز هم‌اکنون در زندان رجایی شهر کرج زندانی‌ست.

او که از مهر ماه سال ۹۶ از زندان اوین به این زندان تبعید شده است، چندی پیش به دلیل ابتلا به نوع بدخیم سرطان استخوان با تاخیر بسیار موردعمل جراحی قرار گرفت و تومور از دست راست او خارج شد. درمان این زندانی به دلیل تعجیل تعمدی مسئولان زندان برای بازگرداندن او به زندان نیمه تمام ماند.


  • در همین زمینه

گلرخ ابراهیمی ایرایی: «در کدام دولت بازداشت و اهانت و اعدام نداشته‌ایم؟»

Share