Share

شامگاه گذشته دو گفت‌وگوی تلفنی اتفاق افتاد. موضوع هر دو گفت‌وگو هم ایران بود. روحانی در تماس تلفنی با مکرون اقدام آمریکا علیه سپاه را تحریک‌آمیز خواند و خواهان اجرای تعهدات اروپا در برجام شد. بیش و کم همزمان ترامپ با محمد بن سلمان درباره نقش ریاض در در خاورمیانه و ضرورت اعمال فشار حداکثری بر ایران گفت‌وگو کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا (عکس: آرشیو)

 گفت‌وگوی تلفنی روحانی با مکرون

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (پاد) شامگاه سه‌شنبه ۹ آوریل/ ۲۰ فروردین رئیس جمهوری اسلامی در تماس تلفنی با رئیس جمهوری فرانسه یادآوری کرد که ایران به تعهداتش در برجام عمل کرده اما اتحادیه اروپا هنوز منافع اقتصادی ایران از توافق هسته‌ای را تأمین نکرده است. مکرون خاطرنشان کرد که فرانسه و شرکای اروپایی به طور جدی تعهدات خود را برای اجرای تمام مفاد برجام دنبال می‌کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار داد. شورای عالی امنیت ملی نیز در واکنش به این اقدام اعلام کرد دولت آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

روحانی در گفت وگو با مکرون این اقدام آمریکا را تحریک‌آمیز دانست. رسانه‌های داخلی و خارجی درباره واکنش رئیس جمهوری فرانسه سکوت کرده‌اند. وزیر خارجه فرانسه بارها خواهان نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران شده است. ژان ایو لودریان سه روز قبل برنامه موشکی سپاه و نفوذ ایران در خاورمیانه را در دستور کار اجلاس وزیران خارجه جی-۷ در دینارد فرانسه قرار داد. اما وزیران خارجه آلمان، آمریکا، بریتانیا، ژاپن، کانادا و اتحادیه اروپا موفق نشدند در این زمینه به یک تصمیم مشترک برسند.

روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با مکرون با اشاره به اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون ۱۴ بار صراحتاً پایبندی ایران به توافق برجام را تأیید کرده، خواهان تسریع در فعالیت  مؤثر سازوکار مالی اروپا در چارچوب تعهدات برجام شد. رئیس جمهور فرانسه نیز در این تماس تلفنی با تأکید مجدد بر ضرورت گسترش همکاری‌های تهران – پاریس در همه عرصه‌های مورد علاقه گفت: فرانسه با دقت تحولات منطقه را دنبال می‌کند و تلاش می‌کند در حد امکان منافع ایران از برجام تأمین شود. روحانی روز گذشته در مراسم رونمایی از دستاوردهای هسته‌ای ایران به سایر طرف‌های برجام هشدار داد که ممکن است ایران گام دیگری بردارد:

«به گروه پنج می‌گویم، به وظایفتان توجه کنید، صبر ما آستانه‌ای دارد. ممکن است ایران قدم دیگری بردارد. ما از کسی ترسی نداریم اگر صبر می‌کنیم به خاطر ضعفمان نیست به خاطر آینده منطقه و منافع ملت ایران است.»

گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با محمد بن سلمان

بیش و کم همزمان با گفت‌وگوی تلفنی رئیسان جمهوری ایران و فرانسه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تلفنی گفت‌وگو کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز ترامپ نقض ریاض در خاورمیانه و ضرورت اعمال فشار حداکثری بر ایران را به ولیعهد سعودی یادآوری کرد. ترامپ در این گفت‌وگو مناسبات تجاری دو کشور برای اقتصاد آمریکا و همچنین برای ثبات در خاورمیانه را بااهمیت دانست.

کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ در گفت‌وگو با محمد بن سلمان احتمالات مختلف برای اعمال فشار حداکثری بر ایران را به بحث گذاشت. ضرورت رعایت حقوق بشر در عربستان سعودی نیز از موضوعات گفت‌وگوی رئیس جمهوری آمریکا با ولیعهد سعودی بود.

ریاض از اقدام آمریکا علیه سپاه حمایت کرده است.

بیشتر بخوانید:

روحانی: موشک‌هایی داریم که در مخیله‌تان نمی‌گنجد‎

Share