Share

بنیامین نتانیاهو برای پنجمین بار در اسرائیل در قدرت می‌ماند. حزب لیکود و ائتلاف «آبی- سفید» دو رقیب اصلی انتخابات پارلمانی اسرائیل آراء برابری به‌دست آوردند اما با حمایت احزاب دست راستی از لیکود شمار کرسی‌های این حزب بیشتر شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای پنجمین بار در قدرت می‌ماند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای پنجمین بار در قدرت می‌ماند.

رسانه‌های اسرائیل ظهر چهارشنبه ۲۱ فروردین / ۱۰ آوریل گزارش داده‌اند که حزب لیکود متعلق به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و نیز رقیب اصلی او بنی گانتس از ائتلاف آبی و سفید هر کدام ۳۵ کرسی پارلمان اسرائیل (کنست) را به‌دست آورده‌اند اما با حمایت احزاب مذهبی و راست افراطی از حزب نتانیاهو شمار کرسی‌های آن‌ها در مجموع به ۶۵ کرسی از ۱۲۰ کرسی کنست می‌رسد و بدین ترتیب لیکود و متحدانش اکثریت را از آن خود می‌کنند.

برای تشکیل دولت اسرائیل نیاز به کسب ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان است.

در آخرین ساعت‌های شب گذشته سه‌شنبه ۲۰ فروردین / ۹ آوریل آخرین شمارش آراء برتری بنی گاتس را نشان می‌داد در آغاز صبح چهارشنبه، میزان آراء به نفع نتانیاهو تغییر کرد.

انتخابات پارلمان اسرائیل روز گذشته برگزار شد و حدود ۴۰ حزب و یا ائتلاف سیاسی در آن شرکت کردند. شمار واجدین شرایط برای شرکت در این انتخابات ۶،۳ میلیون نفر بود.

بنا به قوانین اسرائیل تنها احزابی که بتوانند بیش از چهار کرسی کسب کنند حزب اصلی شناخته خواهند شد. بنا بر پیش‌بینی‌ها تعداد احزاب اصلی در این انتخابات حدود ۱۴-۱۵حزب خواهد بود.

«ترامپ نقش مهمی داشت»

عبدالله الافرنجی، مشاور محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در واکنش به انتخابات کنست به رادیو آلمان گفت:

«نتانیاهو بسیار هوشیارانه رفتار می‌کند و با کمک گروه‌های کوچک راست‌ افراطی، اکثریت خود را ایجاد می‌کند.»

به‌گفته او نتانیاهو بزرگترین پشتیبانی را از مهاجران یهودی در کرانه غربی به‌دست می‌آوردوردآورد. نتانیاهو چند روز پیش اعلام کرد که این مناطق را به خاک اسرائیل الحاق می‌کند.

به اعتقاد الافرنجی در رقابت‌های انتخاباتی این دوره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نقش بزرگی ایفا کرد. ترامپ به‌تازگی منطقه جولان در سوریه را که اسرائیل از سال ۱۹۶۷ در اشغال خود دارد متعلق به اسرائیل دانست.

اتهامات مالی نتانیاهو

با این حال بنیامین نتانیاهو زیر فشار اتهامات مالی قرار دارد. او در سه مورد اختلاس با اتهاماتی مواجه شده است و در حال حاضر رهبری یک ائتلاف با احزاب راست و مذهبی‌های افراطی را برعهده دارد.

نخست وزیر اسرائیل متهم است که از تجار متمول هدیه‌های ارزشمندی دریافت کرده و برای جلب نظر مثبت رسانه‌ها به سود خود اقداماتی انجام داده است. نتانیاهو این اتهامات را رد کرده و گفته هیچ کار خلاف قانونی انجام نداده است.

پیش از انتخابات تشکیل پرونده‌های فساد مالی علیه نتانیاهو را به ضرر کارزار انتخاباتی او تحلیل می‌کردند.

رووین ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل تا دو هفته پس از انتخابات زمان دارد که چه کسی مسئول تشکیل کابینه دولت جدید خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که دولت جدید تا ماه ژوئن تشکیل شود.

اگر نتانیاهو موفق به تشکیل دولت جدید شود، طولانی‌ترین دوران نخست‌وزیری در اسرائیل را برعهده خواهد داشت. او از سال ۲۰۰۹ میلادی همواره در قدرت بوده است.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

توضیح:

این خبر با اطلاعات تازه بروز شد و عکس اصلی، تیتر، تیزر و متن آن تغییر کرد.

بیشتر بخوانید:

انتخابات اسرائیل: دو حزب رقیب اعلام پیروزی کردند و ائتلاف‌ها در حال شکل‌گیری‌اند

Share