Share

حسین رونقی ملکی، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشری که هم‌اکنون در زندان در اعتصاب غذا به‌سر می‌برد در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی ایران نوشته است که این بار بر اعتصاب خود خواهد ایستاد.

به‌گزارش تارنمای کلمه، زندانی سیاسی حسین رونقی ملکی روز گذشته شنبه ششم خردادماه در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران از "ظلم‌ها، بازداشت‌ها، شکنجه‌ها و حبس‌ها" نوشت و گفت آن‌چه امروز در ایران می‌گذرد چیزی جز "استبداد و بی‌قانونی و ظلم بر افراد ایران‌دوست، آزادی‌خواه و حق‌طلب" نیست.

این فعال حقوق بشر نوشت: "باید بپذیریم جامعه در آستانه یک انفجار بزرگ است و آرامش آن عمدتأ ناشی از زور و ارعاب، زندان و سرکوب است."

حسین رونقی ملکی افزود: "باید قبول کنیم برخورد با مردم این سرزمین روز به روز شکلی غیرانسانی‌تر و لجام‌گسیخته‌تر پیدا می‌کند. نه مرزی می‌شناسد و نه حریمی! هر سخن و هر عمل انتقادآمیزی را نیز با سرکوب و بازداشت جواب می‌دهند."

وی با اشاره به سخنان متداول آیت‌الله خامنه‌ای در مورد "ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار" نوشت بر خلاف اظهارات رهبر جمهوری اسلامی، او و دیگر زندانیان سیاسی و حتی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش موسوم به سبز "به‌خاطر آزادی‌خواهی، حق‌طلبی و ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار و نگرانی برای آینده ایران، بازداشت‌ها و شکنجه‌ها و حبس‌ها" دیده‌اند.

حسین رونقی ملکی: این بار با بردباری خواهم ایستاد شاید لایق آن باشم در کنار مرحوم هدی صابر که مظلومانه جان خود را در زندان از دست داد قرار بگیرم

حسین رونقی ملکی در نامه خود اعلام کرده است که در اعتراض به "رویه‌های غیرقانونی" از تاریخ ششم خردادماه ۱۳۹۱ اعلام اعتصاب غذا می‌کند و مسئولیت حفظ جان او بر عهده مسئولان جمهوری اسلامی است.

وی نوشته است: "این اعتصاب غذا در اعتراض به ناروایی‌ها و شکایت از دخالت‌های سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات در امور قضایی و سلب استقلال این قوه و تلاش برای احیای قانون اساسی، آیین دادرسی، استقلال قضایی و احیای حقوق زندانیان سیاسی و خانواده هایشان نظیر برخورداری از مرخصی، تلفن، ملاقات و غیره است."

رونقی ملکی در پایان نامه خود تأکید کرده است: "این بار با بردباری خواهم ایستاد شاید لایق آن باشم در کنار مرحوم هدی صابر که مظلومانه جان خود را در زندان از دست داد قرار بگیرم."

رضا هدی‌صابر، روزنامه‌نگار و فعال ملی ـ مذهبی در روز ١٢ مردادماه ١٣٨٩ بازداشت شد و از تاریخ ١٢ خردادماه ۱۳۹۰ در اعتراض به "قتل هاله سحابی" در زندان دست به اعتصاب غذا زد و پس از ۱۰ روز در بیمارستان مدرس تهران درگذشت. پزشکان متخصص علت مرگ وی را ناشی از عوارض اعتصاب غذا دانستند.

پیش از این تارنمای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا)، روز پنج‌شنبه سوم خردادماه نوشته بود حسین رونقی ملکی، به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و عدم انتقال وی به بیمارستان خارج از زندان در پی از کار افتادن یکی از کلیه‌هایش، از روز دوم خرداد دست به اعتصاب غذا زده است.

این وبلاگ‌نویس روز شنبه ۳۰ خردادماه دچار تشنج شدید شده بود و پزشکان نسبت به وضعیت جسمانی وی هشدار داده و گفته بودند اعتصاب غذا برای او برابر با مرگ است.

به‌گفته پزشکان ارولوژ براساس سیتی‌اسکن جدیدی که از کلیه‌های حسین رونقی ملکی گرفته شده کلیه چپ این وی به طور کامل از کار افتاده است و باید تخلیه شود.

پزشکان گفته‌اند وضعیت کلیه راست حسین رونقی ملکی نیز به‌هیچ‌وجه رضایت بخش نیست و چنان‌چه به‌زودی تحت عمل جراحی قرار نگیرد از کار خواهد افتاد.

حسین رونقی ملکی بارها در زندان در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

او که با نام مستعار بابک خرمدین وبلاگ می‌نوشت، یکی از معترضان به نتایج اعلام شده دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود.

وی در تاریخ ۲۲ آذرماه ۱۳۸۸ در شهر ملکان استان آذربایجان شرقی بازداشت شد.

این فعال حقوق بشر به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.
 

Share