Share

ابراهیم یزدی از چهره‌های منتقد نظام جمهوری اسلامی ایران، در اعتراض به سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دومین کتاب خود را به‌صورت اینترنتی منتشر کرد.

این کتاب "جنبش دانشجویی در دو دهه ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰" نام دارد که تنها به فاصله ۱۰ روز از انتشار کتاب "بازرگان، اسوه صداقت و تقوی" بر روی اینترنت منتشر می‌شود.

یزدی که پس از درگذشت مهدی بازرگان، رئیس دولت موقت ایران و دبیرکل نهضت آزادی ایران، برای سال‌ها رهبری این گروه سیاسی را بر عهده گرفت، تنها چند روز پیش از انتشار کتاب نخست خود بر اینترنت، در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به سیاست‌های این وزارتخانه اعتراض کرد و عدم اعطای مجوز برای انتشار کتاب "بازرگان، اسوه صداقت و تقوی" را غیرقانونی خواند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر محتوای تمام کتاب‌ها پیش از انتشار آن‌ها در ایران نظارت می‌کند که این نظارت اغلب با سانسور بخش‌هایی از کتاب همراه است. در بسیاری از موارد نیز این وزارتخانه اجازه انتشار کتاب را به مؤلف و ناشر نمی‌دهد و بدین ترتیب کتاب به دست مخاطبان آن نمی‌رسد.

یزدی در نامه خود به وزیر ارشاد نوشت: "آقای رئیس [جمهور] در مصاحبه‌های خود فرموده‌اند که ایران آزاد ترین کشور جهان است. اما معلوم نیست چرا به کتابی درباره مرحوم بازرگان اجازه چاپ داده نمی‌شود."

ابراهیم یزدی دو کتاب اخیر خود را به‌دلیل عدم صدور مجوز از سوی وزارت ارشاد به‌رایگان بر روی اینترنت منتشر کرده است

او در نهایت متذکر شد که با ارسال این نامه برای آخرین بار درخواست صدور مجوز می‌کند و "در صورتی که پاسخ روشن و قانونی از آن مقام" دریافت نکند متن کامل کتاب را بر روی اینترنت منتشر خواهد کرد.

از آن‌جا که وزارت ارشاد پاسخی به این نامه نداد، ابراهیم یزدی این کتاب را به‌صورت اینترنتی منتشر کرد و اکنون نیز خبر از انتشار کتاب دوم او به‌شکل پی‌دی‌اف می‌رسد.

"جنبش دانشجویی در دو دهه ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰" مکمل کتاب "۶۰ سال صبوری و شکوری" (اولین جلد از کتاب خاطرات ابراهیم یزدی) است که سال ۱۳۸۳ در ایران منتشر شد.

در معرفی کتاب آمده‌ است: "نگارنده که خود در یکی از حساس‌ترین و پرشور‌ترین دوران تاریخ جنبش دانشجویی، یعنی در دوران نهضت ملی شدن صنعت نفت به رهبری شادروان دکتر مصدق، در سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۲ به‌عنوان نماینده منتخب دانشجویان در شورای مرکزی سازمان (ملی) دانشجویان دانشگاه تهران فعال بوده در مقدمه کتاب انگیزه اولیه در تدوین این مجموعه را پاسخ به درخواست آقای عمادالدین باقی برای اعلام نظر در خصوص مجموعه‌ای تحت عنوان "جنبش دانشجویی ایران" که توسط آقای باقی گردآوری شده بود ذکر می‌کند."

یزدی در مقدمه این کتاب می‌نویسد: "جنبش دانشجویی در ایران طی دو دهه مورد بحث از ۱۳۲۰ تا ۱۳۴۰ به‌طور مستقیم تحت تأثیر تحولات و تغییرات سیاسی، اجتماعی و فکری جامعه قرار داشته است. هم جنبش‌های سیاسی و اجتماعی در جامعه بزرگ‌تر بر دانشگاه تهران اثرگذار بوده‌اند و هم جنبش دانشجویی بر روند تحولات جامعه مؤثر بوده است."

وی افزوده است: "جنبش دانشجویی در دو دوره، دوره اول از شهریور ۱۳۲۰ تا مرداد ۱۳۳۲ و دوره دوم از مرداد ۱۳۳۲ تا ۱۳۴۲ همراه با تحولات سیاسی در سطح کلان جامعه تأثیرات یا بازتاب آن در دانشگاه‌ها و در جنبش دانشجویی مورد بررسی قرار می‌گیرد."

نسخه پی‌دی‌اف این کتاب‌ها را با کلیک روی نام‌ آن‌ها دریافت کنید:

"جنبش دانشجویی در دو دهه ۱۳۲۰ و ۱۳۳۰"

"بازرگان، اسوه صداقت تقوی"

 

Share