Share

وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونو گوترش، دبیرکل سازمان ملل قرار دادن سپاه پاسداران به عنوان «شاخه‌ای رسمی از نیروهای مسلح ایران» در فهرست سازمان‌های تروریستی توسط دولت آمریکا را «یک اقدام بی‌سابقه و خطرناک» خواند و اعلام کرد که این اقدام صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را به خطر می‌اندازد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار داد. شورای عالی امنیت ملی نیز در واکنش به این اقدام اعلام کرد دولت آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند. به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در محکومیت اقدام آمریکا علیه سپاه نوشت:

 «جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید این اقدام بی‌اساس و تحریک‌آمیز، آن را اقدامی خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و خطر عمده‌ای برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی می‌داند. این حرکت که قبلاً هیچگاه سابقه نداشته است حتی برای این رژیم ایالات متحده که پیش از این تحریم‌ها و اقدام‌های یکجانبه غیرقانونی زیادی صورت داده بود، نقض آشکار اصول مسلم حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد از جمله اصل برابری حاکمیت دولت‌ها است.»

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، چهارشنبه گذشته در جمع خبرنگاران در نیویورک گفته بود دولت ترامپ با اقدام علیه سپاه قصد دارد مانع از نفوذ مخرب ایران در خاورمیانه و صدور خشونت به کشورهای شود و اعراب هم از این سیاست راهبردی دولت آمریکا حمایت می‌کنند.  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در ادامه نامه‌اش به دبیرکل سازمان ملل نوشت:

«این حرکت تحریک‌آمیز تنش‌ها را به سطحی تقابلی و غیرقابل کنترل می‌رساند و خطر حوادث و وقایع را در منطقه‌ای که پیش از این هم با چالش‌های بی شماری مواجه بوده، افزایش می‌دهد.»

ظریف در ادامه این نامه هشدار داد که مسئولیت پیامدهای این اقدام با آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه است.

در پی تصمیم دونالد ترامپ برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های تروریستی و اقدام متقابل شورایعالی امنیت ملی ایران درباره «فرماندهی مرکزی آمریکا» در غرب آسیا (سنتکام)، ستاد کل نیروهای مسلح ایران نیز اعلام کرد که نیروهای نظامی ایران با ارتش آمریکا « به‌ عنوان تروریست» برخورد می‌کنند.

وزیر خارجه ایران در پایان نامه‌اش به دبیرکل سازمان ملل درباره اعلام سنتکام به عنوان یک نهاد تروریستی توسط دولت ایران یادآوری کرد که این اقدام «صرفاً بر اساس عمل متقابل است و نباید تغییر در موضع حقوقی ایران در ارتباط با اصل برابری حاکمیت دولت‌ها و تعریف تروریسم تلقی شود.»

بیشتر بخوانید:

«واکنش احتمالی ایران به تصمیم ترامپ در مورد سپاه غیرمستقیم خواهد بود»

Share