Share

با "ستاره‌دار" شدن رضا عرب و جبار دستباز، این دو فعال دانشجویی از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد محروم شدند.

به گزارش تارنمای دانشجونیوز، هم‌زمان با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی، رضا عرب، از فعالان دانشجویی دانشگاه مازندران در سال جاری به دلیل فعالیت‌های صنفی و سیاسی از ادامه تحصیل بازماند.

همچنین تارنمای موکریان گزارش داد جبار دستباز، فعال دانشجویی دانشگاه سقز از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، با وجود قبولی در رشته علوم سیاسی دانشگاه سراسری، محروم شد.

این عضو سابق اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد پیش از این به یکی از نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرقته بود.

در سال‌های گذشته نیز چند تن از فعالان دانشجویی عضو اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد به نام‌های سالار ساکت، آرش صالح، دلیر اسکندری، وحید بهرامی، صالح ایومن و سوران دانشور از ادامه تحصیل در سطح کارشناسی ارشد محروم شده بودند.

ضیاء نبوی و مجید دری از جمله دانشجویان "ستاره‌دار"ی هستند که به ‌دلیل فعالیت‌ در دفاع از حق تحصیل، هر کدام به ترتیب به ۱۰ و شش سال زندان در تبعید محکوم شده‌اند

دو روز پیش دانشجونیوز خبر داد با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه‌های دولتی، مشخص شد که شماری از دانشجویان از حق ادامه تحصیل در مقطع بالاتر محروم شده‌اند.

برخی از این دانشجویان از دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، اصفهان، کاشان و نجف‌آباد هستند که به دلیل فعالیت‌های دانشجویی و سیاسی در اعتراض به نتایج انتخابات سال ١٣٨٨ و پیش از آن، "ستاره‌دار" شده‌اند.

در سال‌های اخیر شمار زیادی از دانشجویان، با وجود کسب رتبه‌های برتر در آزمون‌های سراسری به دلیل آن‌چه نقص در پرونده عنوان شده است، "ستاره‌دار" شده و از ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر بازمانده‌اند.

"دانشجویان ستاره‌دار" اصطلاحی است که از سوی فعالان دانشجویی به دانشجویان محروم از ادامه تحصیل به دلیل فعالیت‌های صنفی – سیاسی دوران دانشجویی و یا عقاید مذهبی اطلاق می‌شود.

از زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ١٣٨۴ روند "ستاره‌دار" شدن دانشجویان تشدید شده است اما مسئولان جمهوری اسلامی این موضوع را انکار می‌کنند.

به‌گفته فعالان دانشجویی "ستاره‌دار"، مسئولان وزارت علوم و سازمان سنجش آموزش ایران از پاسخ به دانشجویان طفره می‌روند و تصمیم‌گیری در مورد محرومیت از ادامه تحصیل دانشجویان را به وزارت اطلاعات مربوط می‌دانند.

ضیاء نبوی و مجید دری از جمله دانشجویان "ستاره‌دار"ی هستند که به ‌دلیل فعالیت‌ در دفاع از حق تحصیل، هر کدام به ترتیب به ۱۰ و شش سال زندان در تبعید محکوم شده‌اند.

 

Share