Share

معترضان جلیقه‌زرد فرانسوی برای بیست و دومین شنبه متوالی در خیابان‌های شهرهای مختلف فرانسه علیه بی‌عدالتی اقتصادی و سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به خیابان‌ها آمدند. حضور هزاران معترض در خیابان‌های تولوز به تنش کشیده شد. اعتراضات با وجود اجرایی شدن قانون جنجالی «ضد شورش» ادامه دارد.

شنبه ۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین ـ یک جلیقه‌زرد در پاریس همه هفته‌های متوالی اعتراضات گذشته و آینده را نشانه‌گذاری کرده است. عکس از AFP

به گزارش خبرگزاری «فرنس ۲۴»، در پاریس صدها نفر از یک بعد از ظهر روز شنبه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین راهپیمایی خود را آغاز کردند. معترضان در مارسی، گرونوبل، لیل و سایر شهرهای فرانسه نیز به خیابان‌ها آمدند.

برخی گروه‌های معترض جلیقه‌زرد اما تصمیم گرفته بودند در هفته بیست و دوم تولوز را مرکز اعتراض‌های خود کنند.

فراخوانی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد معترضان جلیقه‌زرد در تولوز را به ادامه مبارزه علیه «مکرون و دنیای او» فراخواندند تا نشان دهند «همه‌چیز بعد از اعلام نتایج گفت‌وگوی بزرگ تازه دارد شروع می‌شود.»

کمتر از یک ساعت پس از آغاز تظاهرات، درگیری‌ها میان معترضان و پلیس آغاز شد. معترضان به سمت پلیس سنگ پرتاب می‌کردند و آنها نیز با شلیک گاز اشک‌آور پاسخ می‌دادند.

در پاسخ به اعتراضات جلیقه‌زردها، مکرون طرح «گفت‌و‌گوی بزرگ ملی» را از ۱۳ ژانویه با هدف «تبدیل خشم به راه‌حل» آغاز کرد. این گفت‌و‌گوها متشکل از ۱۰ هزار دیدار با شوراهای محلی در سراسر کشور و دو میلیون مشارکت آنلاین بود. در این راستا مکرون به مدت بیش از ۱۰۰ ساعت در جلسات محلی شرکت کرد.

ادوارد فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه، دوشنبه گذشته نتایج گفت‌وگوی ملی را علنی کرد. او گفت که دولت فرانسه باید در پاسخ به اعتراضات جلیقه‌زردها مالیات‌ها را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

به گفته نخست‌وزیر فرانسه، مردم این کشور نسبت به بار سنگین مالیات در این کشور که بیشترین نرخ مالیات در جهان است، خشمگین هستند.

علاوه بر تلاش‌ها برای گفت‌وگو، امانوئل مکرون تمهیداتی قانونی را برای محدود کردن معترضان نیز به کار گرفته است.

قانون جدید «ضد شورش» که شورای قانون اساسی فرانسه بخش‌هایی از آن را نپذیرفت و ده‌ها سازمان آن را محکوم کردند، این قدرت را به مقامات می‌دهد که کیف‌ها و خودروی افراد را در اطراف تظاهرات مورد بازرسی قرار دهند. یکی دیگر از مواد این قانون که از روز پنج‌شنبه اجرایی شده، پوشاندن چهره در تظاهرات را نیز غیرقانونی اعلام می‌کند.

حالا مجازات پوشاندن چهره می‌تواند یک سال حبس و ۱۷ هزار یورو جریمه باشد.

با این حال به گزارش خبرگزاری «دیلی اکسپرس»، این قانون مانع از این نشد که بسیاری از جلیقه‌زردها این هفته هم صورت خود را بپوشانند.

هفته پیش وزارت کشور فرانسه اعلام کرد در بیست و یکمین تظاهرات جلیقه‌زردها ۲۲ هزار و ۳۰۰ نفر شرکت داشته اند. این کمترین آمار رسمی تظاهرات جلیقه‌زردهاست که از اواسط نوامبر آغاز شده است.

تظاهرات امروز شنبه ۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین اما تنها یک پیش‌درآمد برای تظاهرات شنبه هفته آینده محسوب می‌شود زیرا مکرون قرار است در این بین پاسخ خود به گفت‌و‌گوی ملی را در یک سخنرانی بیان کند.

امانوئل مکرون با وعده اصلاحات برای کسب‌وکارها و کاهش مالیات برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به قدرت رسید. استدلال او این بود که این اصلاحات موجب ایجاد شغل و کاهش بیکاری می‌شود. سیاست‌های موافق با کسب‌وکار او موجب شد که لقب «رئیس‌جمهوری ثروتمندان» را از آن خود کند.


در همین زمینه:

بیست و یکمین شنبه اعتراضی: جلیقه زردها باز هم به خیابان‌ها آمدند

Share