Share

فعالیت مرکزی با عنوان "مرکز رسمی ازدواج موقت صیغه همسریابی تهران" با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضای مجازی آغاز شد.

به گزارش گروه فرهنگ در رادیو زمانه، در آخرین روزهای اردیبهشت‌ماه سال جاری، مرکزی اینترنتی با عنوان "مرکز رسمی ازدواج موقت صیغه همسریابی تهران" در فضای مجازی مشغول به فعالیت شده است.

نویسندگان این مرکز مجازی در توضیح مشخصات این مرکز نوشته‌اند:" وبلاگ «مرکز رسمی ازدواج موقت جامعه مجازی پیوند (زوج‌یابی) تهران» در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است."

نویسندگان این مرکز مجازی در توضیح خدمات وبلاگ یادشده گفته‌اند: "خدمات مربوط به ازدواج موقت، خدمات خصوصی تلقی شده و اطلاعات مربوط به آن در اختیار هیچ ارگان یا سازمان دولتی قرار نمی‌گیرد."

آن‌ها با بیان این‌که خدمات این مجموعه در زمینه ازدواج موقت و فقط شامل خانم‌های مطلقه و بیوه است، گفته‌اند: "اطلاعات این مرکز، در هیچ کجا (به‌جز این مرکز) ثبت نمی‌شود و برای مخاطبان مشکل‌ساز نخواهد بود."

برخی فعالان حقوق زنان معتقدند الزام به ثبت ازدواج موقت به نوعی به این‌گونه ازدواج که اغلب هم از سوی مردان متأهل انجام می‌شود، رسمیت می‌دهد و ترویج چندهمسری به شمار می‌‎آید

در حالی فعالیت مرکز اینترنتی یاد شده و برخی دیگر از سایت های همسریابی در فضای مجازی گسترش پیدا کرده است که اسفندماه سال گذشته، مجلس شورای اسلامی ایران در لایحه حمایت از خانواده ثبت ازدواج موقت را با سه شرط "باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد" تصویب کرد.

فعالان حقوق زنان با مواد ۲۲ و ۲۳ این لایحه که به رد، اجازه ازدواج موقت و ازدواج مجدد را می‌دهد، مخالفند.

لایحه حمایت از خانواده، تیرماه ۱۳۸۶ به پیشنهاد قوه قضائیه در دولت پیشین ایران تصویب و به مجلس ارسال شد. این لایحه که چهار سال پیش در مجلس هفتم مطرح شده بود، به دلیل اعتراض فعالان حقوق زنان مسکوت گذاشته شد.

در شهریورماه سال ۱۳۸۹ پس از گذشت سه سال از ارائه لایحه حمایت از خانواده، سرانجام این لایحه در مجلس بررسی شد اما به خاطر اختلاف‌ نظرهای بسیار در مورد برخی از مواد آن، بار دیگر به دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس به کمیسیون قضایی و حقوقی بازگردانده شد.

برخی فعالان حقوق زنان معتقدند الزام به ثبت ازدواج موقت به نوعی به این‌گونه ازدواج که اغلب هم از سوی مردان متأهل انجام می‌شود، رسمیت می‌دهد و ترویج چندهمسری به شمار می‌‎آید.

موافقان این طرح، تعیین تکلیف فرزندان متولد شده از ازدواج موقت را یکی از مهم‌ترین نقات قوت آن می‌دانند.

پیش از این، سال گذشته، باقر پیش نمازی، معاون فرهنگی و تربیتی وزارت ورزش و جوانان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از نظارت رسمی این مرکز بر سایت‌ها و مراکز همسریابی مجازی و اینترنتی خبر داده و گفته بود:" به نظر می‌رسد تمایل به ازدواج اینترنتی رو به افزایش است و تعداد این سایت‌ها و مراکز همسریابی مجازی و اینترنتی در کشور به ۳۹ سایت می‌رسد ."

این در حالی است که مصطفی اقلیما ، رئیس انجمن مددکاری در گفت‌وگو با خبرآنلاین، این سایت‌ها را یکی از مهم‌ترین ترویج دهندگان ازدواج موقت عنوان کرده و گفته بود:" سایت‌های همسریابی به یکی از بزرگ‌ترین مروجان ازدواج موقت تبدیل شده‌اند و بیشتر آن‌ها با اشاعه تصویری اسلامی از این مسئله به شکل نامتعارفی جوانان را به یکدیگر برای این اقدام معرفی می‌کند.
 

Share