Share

نزدیک به ۶۲‌ درصد دانش‌آموزان نخبه ایران، هم‌اکنون در یکی دانشگاه‌های مطرح دنیا به‌ویژه آمریکا تحصیل می‌کنند.

روزنامه شرق امروز سه‌شنبه نهم خردادماه در گزارشی نوشته است، بیش از ۹۴‌ درصد از نخبگان ایرانی که هم‌اکنون مشغول آموزش یا تحصیل در دانشگاه‌های مطرح دنیا هستند، مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه صنعتی شریف تهران دریافت کرده‌اند و این در حالی است که برپایه پژوهش‌های انجام شده بیش از ۷۰‌ درصد از دانشجویان دکترای دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اندیشه مهاجرت هستند.

در طول سال‌های ۱۳۷۲ (۱۹۹۳ ) تا ۱۳۸۶ (۲۰۰۷) ۲۲۵ دانش‌آموز نخبه ایرانی در ۵۳ المپیاد جهانی ریاضی، فیزیک، شیمی و کامپیوتر شرکت کردند.

برپایه بررسی‌های روزنامه شرق، بیش از ۱۴۰ تن از این دانش‌آموزان نخبه یعنی معادل ۲/۶۲‌ درصد، هم‌اکنون در یکی دانشگاه‌های مطرح دنیا در آمریکا و کانادا تحصیل می‌کنند که از این میان نزدیک به ۴/۶۶‌ درصد از آنان کرسی‌های دانشگاهی آمریکا و بقیه آن‌ها دانشگاه‌های تورنتو، واترلو، سایمون فریز و مونترال کانادا را برای آموزش، تحصیل و پژوهش انتخاب کرده‌اند.

برپایه اعلام صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹، ایران از نظر مهاجرت نخبگان، با مهاجرت سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰‌هزار نیروی متخصص در بین ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه‌نیافته، در جایگاه نخست ایستاده است

برخی از مدال‌آوران ایرانی المپیادهای کامپیوتر اکنون یکی از اعضای اصلی گروه پژوهشی شرکت فن‌آوری اطلاعات گوگل در آمریکا هستند.

افزون بر این برخی دیگر از مدال‌آوران پیشین المپیادهای ایرانی هم‌اکنون یکی از اعضای کنونی گروه پژوهشی شرکت مایکروسافت در آمریکا به‌شمار می‌روند.

برپایه اعلام صندوق بین‌المللی پول در سال ۲۰۰۹، ایران از نظر مهاجرت نخبگان، با مهاجرت سالانه ۱۵۰ تا ۱۸۰‌هزار نیروی متخصص در بین ۹۱ کشور در حال توسعه یا توسعه‌نیافته، در جایگاه نخست ایستاده است. خروج سالانه این میزان نیروی متخصص برابر با خروج ۵۰‌ میلیارد دلار سرمایه در هر سال است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مردادماه سال گذشته، سعید سهراب‌پور، قائم مقام بنیاد ملی نخبگان و رئیس پیشین دانشگاه صنعتی شریف از خروج ۴۰ درصدی دارندگان مدال طلای المپیادهای دانش‌آموزی خبر داده و گفته بود: "خروج این نخبگان از ایران در سال‌های اخیر «سیر نزولی» داشته است."

با این حال، در آذرماه سال گذشته، حسن مسلمی نائینی، مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم ایران از تحصیل ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های برون مرزی خبر داده و گفته بود: "از این تعداد، نزدیک به ۷۵ درصد، دانشجوی مقطع کارشناسی هستند. با وجود این که در دانشگاه‌های ایران صندلی خالی وجود دارد نباید از کشور خارج شوند."

از آغاز سال ۱۳۹۰ تا پایان دهم اردیبهشت‌ماه همان سال ۱۷۵ جوان ایرانی با هزینه شخصی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری از ایران خارج شده‌اند.

مسئله مهاجرت نخبگان از ایران، سال‌هاست که یکی از موضوعات مهم در این کشور است و همچنان سالانه تعداد بسیاری از دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل از کشور خارج می‌شوند و دیگر به ایران بازنمی‌گردند. وزارت علوم ایران نیز هیچگاه آمار درستی از تعداد این دانشجویان ارائه نکرده است.

 

Share