Share

عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور ازغدی دو عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به نشست این شورا دعوت نشده‌اند. ضرغامی به جلسه شورای عالی فضای مجازی هم دعوت نشد. این دو از مخالفان دولت هستند و گفته می‌شود که اختلافات با حسن روحانی مانع از دعوت آن‌ها به این جلسات شده است.

عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق تلویزیون حکومتی ایران و حسن رحیم‌پور ازغدی، از چهره‌های نزدیک به سپاه پاسداران

عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق تلویزیون حکومتی ایران و حسن رحیم‌پور ازغدی، از چهره‌های نزدیک به سپاه پاسداران

خبرگزاری فارس از دعوت نشدن عزت‌الله ضرغامی، رئیس سابق تلویزیون حکومتی ایران و حسن رحیم‌پور ازغدی، از چهره‌های نزدیک به سپاه پاسداران به جلسه شورای انقلاب فرهنگی خبر داد. این جلسه قرار است سه‌شنبه شب ۲۷ فروردین برگزار شود.

«فارس» نوشته است که دفاتر رحیم‌پور ازغدی و ضرغامی دعوت نشدن از این دو عضو شورای انقلاب فرهنگی به جلسه شورا را تأیید کرده‌اند و یک عضو دفتر ضرغامی نیز گفته که علاوه بر عدم دعوت از ضرغامی برای جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، او به جلسه شب گذشته شورای عالی فضای مجازی هم دعوت نشده است.

یک عضو دفتر رحیم‌پور ازغدی نیز گفته که پاسخ مشخصی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن‌ها داده نشده است.

دفاتر این دو، این موضوع را که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به آن‌ها توصیه کرده در نشست‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی شرکت نکنند را تکذیب کردند.  دفتر رحیم‌پور ازغدی مسئله را به اختلافات با دولت ربط داد و گفت:

«پیش‌تر نیز شنیده بودیم که آقای رئیس جمهور گفته‌اند “در صورت شرکت آقایان ضرغامی و رحیم‌پور ازغدی، من در جلسات شورا حضور نخواهم یافت”.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ایرنا) یکشنبه ۲۵ فروردین با انتشار گزارشی درباره اختلافات به‌وجود آمده میان حسن روحانی، رئیس ‌جمهوری ایران و حسن رحیم‌پور ازغدی و عزت‌الله ضرغامی در جلسات سال گذشته شوراهای‌عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی، به نقل از «برخی در فضای مجازی» نوشت: «رهبر معظم انقلاب در توصیه‌ای دستوری، از عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور ازغدی خواسته‌اند تا اطلاع ثانوی در جلسات شورا حاضر نشوند». ایرنا یک روز بعد این خبر را تکذیب کرد و نوشت: «پیگیری‌های خبرنگار ایرنا حاکی است که خبر مزبور صحت ندارد و رهبر انقلاب توصیه‌ای در این خصوص نداشته‌اند».

اختلافات عزت‌الله ضرغامی و حسن رحیم‌پور ازغدی با حسن روحانی به جلسات قبلی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و فضای مجازی بازمی‌گردد. در بهمن‌ماه گذشته، پایگاه خبری جماران در گزارشی نوشت عزت‌الله ضرغامی به دنبال مشاجره با روحانی، «از ادامه حضور در جلسات شورای انقلاب فرهنگی و فضای مجازی منع شد».

به‌نوشته «جماران»، در یکی از جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی عزت‌الله ضرغامی از گفته‌های حسن روحانی درباره حجاب و فضای مجازی انتقاد کرده و از او توضیح خواسته بود. انتقاد او به مشاجره لفظی انجامید و مدتی بعد، «دفتر یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام» ضرغامی را از شرکت در جلسات دو شورای عالی منع کرد.

در شبکه‌های اجتماعی نیز چنین آمده بود که دفتر خامنه‌ای این ممنوعیت را ایجاد کرده است.

حسن روحانی در روز یکم بهمن سال گذشته در یک سخنرانی در تهران گفته بود:

«متأسفانه در مسئله حجاب اول از زن شروع می‌کنیم در حالی که قرآن ابتدا مرد را از نگاه هرز دور می‌کند، اما ما می‌رویم و به‌خاطر حجاب دختران و زنان را دستگیر می‌کنیم.»

روحانی همچنین سیاست مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها در جمهوری اسلامی را نیز زیر سئوال برده و افزوده بود که «باید قبول کنیم که اشتباه کردیم».

این مواضع روحانی انتقاد تند برخی مراجع دینی شیعه را به دنبال داشت. آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع دینی در مسجد اعظم قم خطاب به روحانی گفته بود:

«شما رئیس‌جمهوری اسلامی هستید، نه رئیس‌جمهوری دموکراتیک سکولار.»

محمد ایمانی، عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان تهران نیز در شبکه‌های اجتماعی درباره ماجرای مشاجره ضرغامی و روحانی نوشته بود:

«آقای ضرغامی در جلسه اخیر شورای‌عالی فضای مجازی خطاب به روحانی گفته این حرف‌ها چی بود که شما درباره حجاب و فضای مجازی و فیلترینگ در وزارت ارتباطات گفتید؛ بعضی از این سخنان غیرواقعی و برخی دیگر معارض ارزش‌های اسلامی و انقلابی است. در پاسخ روحانی نیز گفته؛ من نباید به شما جواب بدهم، پاشو برو بیرون! ضرغامی هم پاسخ داده که شما نمی‌توانید اعضای شورا را بیرون کنید. پس از آن، روحانی از جلسه بیرون رفته و به انتقاد ضرغامی که اعتراض برخی دیگر از اعضا هم بوده، پاسخ نداده است».

حسن رحیم‌پور ازغدی در بهمن‌ماه گذشته در مورد شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفته بود شنیده که «رئیس شورا (روحانی) چند نفر را نام برده و گفته این‌ها دیگر نباید به شورا بیایند.»

اختلافات او با حسن روحانی نیز از جمله به موضوع علوم انسانی و اسلامی بازمی‌گردد. رحیم‌پور ازغدی یک سال پیش در یک سخنرانی خطاب به روحانی گفته بود: «تو خودت رئیس شورای انقلاب فرهنگی هستی چرا هر جا یک جوری حرف می‌زنی؟ ایشان در مورد علوم انسانی چند تا جوک گفت و مسخره کرد. من از ایشان پرسیدم شما اصلا نظریات جدید علوم انسانی را خواندی، بلدی؟…علوم انسانی اصلاً شرقی و غربی نیست و کاملاً امری است فرهنگی و بستگی به فرهنگ جامعه دارد و هر پسوندی می‌پذیرد.»

حسن روحانی گفته بود که تلاش‌های مربوط به اسلامی کردن علوم شکست خورده است و تقسیم علوم به علوم اسلامی و غیراسلامی صحیح نیست. او از عده‌ای انتقاد کرده بود که خواستار یافتن مبانی هر علمی در قرآن و دین هستند.

 

بیشتر بخوانید:

ضرغامی: همین آقای رئیس جمهور از مصادیق «کالای ایرانی» است

۲۵ مردادِ طلبه‌ها: رحیم‌پور ازغدی عمده است یا پلاکارد؟

Share