Share

پلیس لندن بیش از ۱۲۰ فعال محیط زیستی را در دو روز راهپیمایی و تحصن «شورش نابودی» بازداشت کرد. راهپیمایان و تحصن‌کنندگان به بی‌عملی دولت در قبال تغییرات اقلیمی ناشی از گرمایش زمین معترض‌اند.

معترضان بر پل واترلو، سه‌شنبه ۲۷ فروردین ــ عکس:‌ توئیتر، @ExtinctionR

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، هزاران معترض دوشنبه ۲۶ فروردین / ۱۵ آوریل چهار مکان مشهور پایتخت بریتانیا ــ پل واترلو، طاق نصرت مرمر (ماربل آرچ)، و خیابان آکسفورد ــ را اشغال کردند.

خواسته آنها عمل فوری دولت در قبال بحران اقلیمی است که بر اساس آخرین گزارش‌های متخصصان سازمان ملل،‌ به شکل روزافزونی تشدید می‌شود.

این اعتراض تا شب ادامه یافت. به گزارش گاردین، مأموران پلیس با آغاز تاریکی هوا برای بازکردن پل واترلو شماری از معترضان را روی آن بازداشت کردند. اما فعالان تحصن‌کننده به مقاومت ادامه دادند. صبح سه‌شنبه ۲۷ فروردین معترضان بیشتری به آنها پیوستند.

پلیس لندن گفته که ۱۱۳ تن را شب‌هنگام در این تحصن بازداشت کرده است. معترضان گفته‌اند که چهار مکان اشغال‌شده را در هر حال در کنترل خود دارند.

پلیس صبح سه‌شنبه کسی را روی پل بازداشت نکرد و مأموران گفتند که در مواجهه با «اعتراض صلح‌آمیز پاسخ متناسب می‌دهند» . اما پس از مدتی روند بازداشت‌ها آغاز شد و تا ۱۲:۳۰ ظهر به وقت لندن، شمار بازداشتی‌ها به ۱۲۲ رسید.

پلیس از معترضان خواسته‌ است که تحصن اعتراضی خود را به ماربل آرچ محدود کنند. به گفته پلیس، تحصن آنها در دیگر نقاط لندن جریان رفت‌و‌آمد در مرکز پایتخت بریتانیا را مختل کرده است.

اما فعالان «شورش نابودی» گفته‌اند که می‌خواهند تا ۲۹ آوریل در مجموعه‌ای از اعتراض‌ها «لندن را تعطیل کنند».

اعتراض‌های لندن بخشی از یک کارزار جهانی است که به ابتکار گروه شورش نابودی (Extinction Rebellion) سازمان داده شده و قرار است در روزهای آینده اعتراضاتی در ۸۰ شهر در ۳۳ کشور جهان برپا کنند.


در همین زمینه:

هشدارهای طبیعت ادامه دارد: افزایش بی‌سابقه سطح آب دریاها

Share