Share

قطعنامه قطع حمایت نظامی و تسلیحاتی از عربستان که در هم در کنگره و هم در سنا به تصویب رسیده بود اختیارات نظامی رئیس جمهوری آمریکا را محدود می‌کرد. ترامپ می‌گوید به سوریه و افغانستان باید توجه کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۱۶ آوریل/ ۲۷ فروردین قطعنامه‌ کنگره را که خواهان توقف حمایت نظامی و تسلیحاتی از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی بود وتو کرد. این دومین بار است که ترامپ قطعنامه کنگره را وتو می‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«این قطعنامه تلاشی غیرضروری و خطرناک برای تضعیف اختیارات قانونی من است و زندگی شهروندان و نظامیان جسور آمریکایی را هم امروز و هم در آینده به خطر می‌اندازد.»

قطعنامه یاد شده در سنا با ۵۴ رأی موافق در مقابل ۴۶ رأی مخالف به تصویب رسید و در مجلس نمایندگان نیز ۲۴۷ نماینده به آن رأی مثبت دادند و ۱۷۵ نماینده با آن مخالفت کردند. این نخستین بار است که قطعنامه توقف حمایت تسلیحاتی و نظامی از ائتلاف سعودی در ماه جاری در دو مجلس سنا و کنگره به تصویب می‌رسد و اختیارات قانونی رئیس جمهوری آمریکا در اعزام نیروهای نظامی این کشور به خارج از مرزهای ایالات متحده را محدود می‌کند. وتوی قطعنامه یاد شده بدان معناست که ایالات متحده آمریکا همچنان از بمباران‌های ائتلاف عربی در مناطق غیر نظامی یمن حمایت می‌کند. سازمان ملل اعلام کرده که یمن با دشوارترین بحران انسانی جهان درگیر شده و سازمان‌های حقوق بشری نیز بارها بمباران زیرساخت‌های مدنی یمن را محکوم کرده‌اند.

نمایندگان کنگره و سنای آمریکا، تصویب قطعنامه توقف حمایت تسلیحاتی و نظامی از ائتلاف سعودی بعد از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول در اکتبر سال گذشته را با جدیب بیشتری پیگیری کردند. دونالد ترامپ در سخنرانی سالانه خود درباره موقعیت کشور اعلام کرده بود که کشورهای بزرگ قدرتمند به جنگ‌های بی‌پایان خاتمه می‌دهند. تلاش ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان مؤید این نظر است. اما در همان حال آمریکا در پی تعمیق و گسترش روابط استراتژیک خود با عربستان سعودی است. ترامپ در بیانیه‌ای که شامگاه گذشته منتشر کرد، با اعلام حمایت نظامی و تسلیحاتی از ائتلاف عربی نوشت:

«این وظیفه ماست که امنیت ۸۰ هزار آمریکایی را که در برخی کشورهای ائتلاف عربی حضور دارند، و در خطر حمله حوثی‌های یمن هستند را تأمین کنیم.»

رئیس جمهوری آمریکا از قانون‌گذاران این کشور خواسته است که به جای یمن به افغانستان و سوریه بیندیشند:

«توجه نمایندگان کنگره به [این دو کشور] مفیدتر از آن است که وقت خود را صرف یافتن راهکارهایی خطرناک در یمن کنند که سیاست خارجی ما را محدود می‌کند.»

برنی سندرز، نماینده دموکرات‌ها و یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که در پیشبرد این قطعنامه نقش مؤثری هم ایفا کرده بود گفت:

«تصمیم رئیس جمهوری مأیوس‌کننده است اما دور از انتظار نبود.»

سندرز اعلام کرد که همچنان به تلاش خود برای توقف تسلیحاتی و نظامی آمریکا از ائتلاف عربی ادامه می‌دهد:

«انسان‌ها در یمن به اقلام انسانی و به کمک نیاز دارند و نه به بمب»

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این نیز قطعنامه دیگری از کنگره را که خواهان لغو اعلام وضعیت فوق‌العاده در مرزهای جنوبی آمریکا بود، وتو کرد. ترامپ برای ساخت دیوار مرزی درخواست بودجه‌ای معادل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از کنگره کرده بود اما با مخالفت دموکرات‌ها، تصمیم گرفت برای تامین بودجه ساخت دیوار در مرز آمریکا با مکزیک وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

بیشتر بخوانید:

پشت پرده شیوع وبا در یمن

Share