Share

رئیس بخش ایمنی و محیط زیست شرکت ملی گاز ایران پیمانکاران را مسئول تمامی حوادث کار رخ داده در پروژه‌های توسعه، پالایش و انتقال گاز دانست.

عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا یوسفی آمار حوادث کار پروژه‌های شرکت ملی گاز در سال ۱۳۹۷ را اعلام نکرد اما گفت که نیمی از این حوادث مربوط به پیمانکاران شرکت مهندسی و توسعه است.

به گفته او سهم پیمانکاران شرکت‌های گاز استانی از حوادث کار در سال گذشته یک چهارم (۲۵ درصد) بود.

یوسفی هر یک از پیمانکاران شرکت انتقال و پیمانکاران شرکت‌های پالایش گاز  را هم  مسئول ۱۲,۵ درصد حوادث رخ داده دانست

رئیس بخش ایمنی و محیط زیست شرکت ملی نفت با این حال از بیان جزئیات بیشتر در باره میزان حوادث رخ داده در مجموعه‌های تحت پوشش شرکت ملی گاز خودداری و تنها به این نکته بسنده کرد که برای این شرکت «ایمنی کار» اهمیت دارد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان پزشکی قانونی به عنوان دو نهاد حکومتی هم تا به حال آمار حوادث و تلفات ناشی از حوادث کار در سال گذشته را اعلام نکرده‌اند.

براساس گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۶ پروژه‌های شرکت ملی گاز در رتبه پنجم حوادث کار قرار داشت.

شمار حوادث کار در پروژه‌های شرکت ملی گاز برای سال ۱۳۹۶، ۲۲۶ مورد گزارش شده است. وزارت کار شمار کارگران فوت کرده بر اثر حادثه کار در این سال را ۸۴۳ تن اعلام کرده است.

با این حال حسین قاضی‌زاده هاشمی، وزیر سابق بهداشت و درمان، دی ۱۳۹۶ شمار کارگران فوت شده حوادث کار را ۲۰۰۰ تن در سال اعلام کرده بود.

بهنام دیناری رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران فروردین سال گذشته گفته بود که در سال ۹۶ هیچ حادثه کاری مهمی که منجر به فوت شود، در زمان اجرای طرح‌های شرکت ملی گاز رخ نداد.

براساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیشترین میزان حوادث کار در بخش مسکن رخ می‌دهد و سقوط از ارتفاع بالاترین سهم را در مرگ و یا آسیب‌دیدگی کارگران دارد.


مجموعه گزارش‌های زمانه در باره حقوق کارگران را بخوانید:

حقوق کارگران در ایران

Share