Share

دادگاه تجدید نظر برای رسیدگی به اتهام‌های هنگامه شهیدی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر برگزار شد.

هنگامه شهیدی

این روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در دادگاه بدوی برگزار شده در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس محکوم شده است. دادگاه تجدید نظر پس از دو مرتبه تجدید وقت محاکمه، روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین برگزار شد.

اتهام‌های وارد شده به هنگامه شهیدی، افترا و نشر اکاذیب، توهین، فعالیت تبلیغی علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی است. او به دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و فعالیت‌های مجازی و مطبوعاتی و همچنین خروج از کشور نیز محکوم شده است.

اگر حکم زندان هنگامه شهیدی در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شود، او مطابق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی باید ۷ و نیم سال حبس را تحمل کند.

قرار بود دادگاه تجدید نظر هنگامه شهیدی روز ۲۵ دی ۹۷ برگزار شود که این تاریخ به دلیل اعزام نشدن او از زندان به دادگاه به ۱۴ اسفند سال گذشته موکول شد. ۱۴ اسفند ماه هم دادگاهی برگزار نشد تا نهایتا رئیس شعبه ۳۶، روز ۲۷ فروردین را برای رسیدگی به پرونده تعیین کرد.

مصطفی ترک همدانی، وکیل هنگامه شهیدی گفته است موکلش ۸ ماه است در بازداشت انفرادی به سر می‌برد و اگر دادگاه او روز ۲۵ دی برگزار می‌شد، می‌توانست با عفو رهبری به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب آزاد شود یا تخفیف مجازات بگیرد.

به گفته ترک همدانی، او در زمان تجدید نظرخواهی به موکلش دسترسی نداشته و بعد از اینکه مهلت تجدید نظر خواهی به اتمام رسیده، توانسته است هنگامه شهیدی را ملاقات کند.

ترک همدانی ۱۰ آذر ماه ۹۷ از محکومیت موکلش به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس خبر داده بود اما گفته بود به دلیل اینکه پرونده امنیتی‌ست، از بیان جزییات معذور است.

دادستانی تهران روز سه‌شنبه پنجم تیر ۹۷ از دستگیری هنگامه شهیدی در جزیره کیش خبر داد. بر اساس اطلاعیه دادستانی، «متهم (هنگامه شهیدی) که تحت تعقیب قضایی بوده، در حالی که برای مخفی ماندن از دید مأموران از ماسک استفاده می‌کرده»، دستگیر و به زندان معرفی شده است.

پیش از این سازمان گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خشونت و بازداشت خودسرانه‌ شهروند‌ خبرنگاران و همچنین بازداشت دوباره هنگامه شهیدی را محکوم کرده بود.

این روزنامه‌نگار یک بار هم در تاریخ ۱۹ اسفند ۹۵ به اتهام ارتباط با یک رسانه از سوی نیروهای وزارت اطلاعات در مشهد بازداشت شده بود که بعد از انتقال به زندان اوین تهران، در تاریخ ۷ شهریور سال گذشته پس حدود ۶ ماه بازداشت موقت با تودیع وثیقه آزاد شد.


  • در همین زمینه

پرونده هنگامه شهیدی به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد

Share