Share

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه مواضع شورای ملی اپوزیسیون سوریه را تحریک‌کننده آغاز جنگ داخلی در این کشور نامید.

 

به گزارش ریا نووستی، لاوروف روز سه شنبه نهم خرداد ۱۳۹۱ گفت: "ما از اظهارات برهان غلیون، رئیس شورای ملی اپوزیسیون سوریه درباره ادامه مبارزه آزادی‌بخش تا زمانی که شورای امنیت برای دخالت مسلحانه خارجی در این کشور اجازه ندهد، به شدت تعجب کرده‌ایم."

به گفته وزیر خارجه روسیه "این سخنان چیز دیگری به جز تحریک آغاز جنگ داخلی نیست و عجیب این است که این دعوت توسط سازمانی انجام شده که بعضی از کشورها مایل هستند تمام اپوزیسیون سوریه را تحت سرپرستی آن متحد کنند."

سرگی لاوروف: ما از اظهارات برهان غلیون، رئیس شورای ملی اپوزیسیون سوریه درباره ادامه مبارزه آزادی‌بخش تا زمانی که شورای امنیت برای دخالت مسلحانه خارجی در این کشور اجازه ندهد، به شدت تعجب کرده‌ایم

برهان غلیون در نشستی خبری در ترکیه گفته است در صورتی که جامعه جهانی نتواند علیه سوریه تصمیمی درباره بند هفت منشور سازمان ملل بگیرد بگیرد، مردم وارد "جنگ آزادی‌بخش" می‌شوند.

بند هفتم منشور سازمان ملل مجوز استفاده از نیروی نظامی را علیه یک کشور صادر می‌کند.

لاوروف همچنین گفته است: "چنین دعوت‌هایی مغایر طرح صلح کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل و اتحاد عرب برای حل بحران سوریه است."

طرح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه، شامل اجرای تعهداتی از سوی دولت و اپوزیسیون سوریه از جمله قطع خشونت، کمک‌رسانی بشر دوستانه به آسیب‌دیدگان و آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان دولت و مخالفان است.

در همین حال کوفی عنان روز سه‌شنبه در دیدار با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از "نگرانی عمیق جامعه جهانی" نسبت به رخدادهای این کشور سخن گفت.

هم‌زمان دولت‌های غربی سفرای سوریه را در اعتراض به کشتار غیرنظامیان در شهرک حوله از کشور خود اخراج کردند. دولت‌های فرانسه، بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و استرالیا اعلام کردند در اقدامی هماهنگ با ایالات متحده سفرای سوریه را از پایتخت‌های خود اخراج کرده‌اند. آن‌ها همچنین بر انزوای دیپلماتیک بشار اسد تأکید کردند.

کشتار غیرنظامیان در شهرک حوله سوریه یکی از فاجعه‌آمیزترین رویدادها در سوریه از آغاز قیام مردم این کشور علیه حکومت بشار اسد است.

در این حادثه ۱۰۸ تن کشته شدند که بسیاری از آنان کودک بودند.

این حادثه با واکنش شدید جامعه جهانی روبه‌رو شد و بسیاری از دولت‌ها حکومت بشار اسد را عامل آن دانستند.

اما دولت بشار اسد نقش خود را در این کشتار رد کرده و گفته است این منطقه را به هیچ‌وجه زیر آتش سنگین نگرفته ‌است. حکومت سوریه این رویداد را به تروریست‌ها و مخالفان خود نسبت می‌دهد.

به گفته سازمان ملل از ۱۴ ماه پیش تاکنون حدد ۱۳ هزار نفر در خشونت‌های سوریه کشته شده اند.

دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت ۲۵۰۰ مأمور امنیتی و نظامی در این کشور کشته شده اند.

 

Share