Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که به مناسبت روز ارتش ایراد کرد، اطمینان داد که ایران در پی ثبات و امنیت خاورمیانه است. روحانی از کشورهای منطقه خواست بر ضد اسرائیل با ایران متحد شوند.  این مراسم برای قدردانی از ارتش برگزار شد، اما عملاً تحت تأثیر اقدام آمریکا علیه سپاه، روز سپاه پاسداران هم بود.

پنجشنبه ۲۹ فروردین، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در کنار فرماندهان نظامی در روز ارتش

سال گذشته، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در روز ۲۹ فروردین، در مراسم روز ارتش در تجلیل از ارتش و در انتقاد از سپاه گفته بود ارتش هرگز وارد بازی‌های سیاسی نشده و در هیچ پرونده فساد اقتصادی نام فرماندهان ارتش نیست. سپاه پاسداران در آن زمان با انتشار بیانیه‌ای روحانی را به همنوایی با دشمن و فراهم آوردن «دستاویز لازم» برای تهاجم به سپاه متهم کرده بود. اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی این اختلافات را کم‌رنگ کرده است. روحانی ۲۹ فروردینِ یک سال بعد گفت:

«در اعلام زشتِ دولت فریبکار آمریکا در تروریست خواندن سپاه، دیدید که مردم کنار سپاه بودند و خواهند بود به دلیل اینکه سپاه همیشه کنار مردم بوده. سپاه در سراسر کشور در همه صحنه‌های ملی و خدماتی حضور دارد و سپاه از آن‌ ملت ایران است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دوشنبه ۸ آوریل/ ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار داد. روحانی گفت:

«راهی که آمریکا انتخاب کرده راه اشتباه و غلط است. نیروهای مسلح ما امروز از هر زمان دیگر قدرتمندتر هستند. دریاها و آسمان کشور از هر زمان دیگری امن‌تر است. امروز از افتخارات نیروهای مسلح ما به خصوص سپاه، مبارزه با تروریسم است. قدرتی که توانست نقش شوم آمریکا را در منطقه به هم بزند نیروهای مسلح، ملت‌های منطقه و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود.»

نیروهای دریایی ایالت متحده، بریتانیا و فرانسه با هدف حمایت از تجارت آزاد و حمل نقل دریایی در آب‌های خلیج فارس در سواحل بحرین یک رزمایش ضد مین را آغاز کرده‌اند. همزمان ایران و عمان نیز یک رزمایش مشترک با مشارکت یگان‌هایی از نیروهای دریایی دو کشور در سواحل مسقط برگزار کردند. سپاه پاسداران هم در این رزمایش شرکت داشت. روحانی درباره ضرورت تأمین امنیت آب‌های خلیج‌فارس گفت:

 «در دریاها، آب‌های مجاور ما امروز به دلیل حضور نیروی دریایی سپاه و ارتش در این مناطق از هر زمان امن‌تر است و آسمان ما به همت پدافند هوایی از هر زمان امن‌تر است. آمریکا باید بداند کشورهای منطقه و ایران تنها امنیت و ثبات منطقه را می‌خواهند و آن چه که هدف ملت‌های منطقه است، امنیت این بخش از دنیا و پایان تروریسم و آغاز ثبات است.»

یحیی رحیم صفوی مشاور و دستیار علی خامنه‌ای به عنوان فرمانده کل قوا روز گذشته گفته بود که خطر مشکلات اقتصادی و بلایای طبیعی و «عملیات روانی» از خطر «تهاجم نظامی زودهنگام» بیشتر است.

روحانی در پایان سخنانش از کشورهای منطقه خواست با ایران بر ضد پیشروی اسرائیل در خاورمیانه متحد شوند.

تعداد نفرات سپاه پاسداران ۱۲۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.  تعداد نیروهای مسلح ایران ۵۱۳ هزار نفر نیروی عمل‌کننده و ۳۵۰ هزار نفر نیروی ذخیره تخمین زده شده. سیطره اقتصادی سپاه حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، آب، نیروگاه‌ها، بنادر و سازه‌های ساحلی و فراساحلی، حمل و نقل، معادن و صنایع معدنی، ارتباطات و فن‌آوری ارتباطات و کشاورزی را در برمی‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

روز ناز و نوازش سپاه – غلبه نظامیگری بر دیپلماسی

 

Share