Share

کره شمالی دیگر مایل نیست با وزیر خارجه آمریکا مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را پیش ببرد. پیونگ‌یانگ می‌گوید با مسئولی مذاکره می‌کند که «در گفت‌وگوها مدبرتر و پخته‌تر باشد».

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا

خبرگزاری دولتی کره شمالی (کی‌سی‌ان‌ای) پنج‌شنبه ۲۹ فروردین / ۱۸ آوریل ضمن اعلام این خبر به‌نقل از کوون جونگ ـ گون مقام بلندپایه وزارت خارجه این کشور نوشته است که اگر واشنگتن «دلایل اصلی» که کره شمالی را به توسعه برنامه هسته‌ای کشاند نپذیرد، «هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که چه اتفاقی در شبه‌جزیره کره رخ خواهد داد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی شنبه ۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین به آمریکا تا پایان سال جاری فرصت داده بود که راه حلی قابل قبول برای دو طرف ارائه دهد. او افزوده بود که شکست در گفت‌وگوها با آمریکا خطر بالا رفتن تنش‌ها را افزایش داده است و او در صورتی به دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا علاقه‌مند است که این کشور رفتار درستی در پیش بگیرد.

خبرگزاری کره شمالی همچنین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پیونگ‌یانگ چهارشنبه ۲۸ فروردین / ۱۷ آوریل یک سلاح تاکتیکی هدایت‌شونده جدید را آزمایش کرده است.

رهبر کره شمالی بر این آزمایش موشکی نظارت داشته است.

رویترز نوشته است که این سلاح تازه کوتاه‌برد است و از سلاح‌های استراتژیک زرادخانه کره شمالی نیست.

خبرگزاری دولتی کره شمالی پیش از آزمایش این سلاح نوشته بود که سلاح جدید «امکان ویژه پرواز هدایت‌شونده» دارد.

کیم جونگ اون این آزمایش موشکی را از اهمیت بالایی برخوردار دانست که به افزایش قدرت رزمی ارتش کره شمالی یاری می‌رساند.

این نخستین آزمایش موشکی کره شمالی پس از نشست نافرجام ۹ اسفند /  ۲۸ فوریه گذشته بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون در هانوی ویتنام است. این اجلاس بدون هیچ توافقی درباره خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا به پایان رسید.

نشست هانوی دومین اجلاس رهبران دو کشور بود. نخستین دیدار آن‌ها در ماه ژوئن سال گذشته در سنگاپور برگزار شد. هر دوی این نشست‌ها با شکست مواجه شدند.

بیشتر بخوانید:

جونگ اون: آمریکا تا پایان سال وقت دارد تصمیمی شجاعانه بگیرد

Share