Share

دادستانی کل ایالات متحده بالاخره گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه درباره تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را با حذفیاتی در دسترس عموم قرار داد. یک نسخه کامل‌تر نیز در آینده نزدیک در اختیار گروهی متشکل از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره قرار خواهد گرفت. پیش از انتشار نسخه عمومی گزارش، ویلیام بار دادستان کل آمریکا در برابر خبرنگاران حاضر شد تا به پرسش‌ها درباره نحوه انتخاب اطلاعات حذف‌شده و نیز نحوه ارتباط با کاخ سفید پیش از علنی‌شدن گزارش پاسخ دهد.

ویلیام بار (مرکز تصویر) در نشست مطبوعاتی؛ پنج‌شنبه ۱۸ آوریل

ویلیام بار در نشستی خبری که پنج‌شنبه ۱۸ آوریل ۹:۳۰ دقیقه صبح به وقت واشنگتن آغاز شد، بار دیگر تأکید کرد که او تمام تلاش‌اش را برای حداکثر شفافیت در سازگاری با قانون کرده است.

او گزارش اخیر روزنامه «نیویورک‌تایمز» را تصدیق کرد که وکیلان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا همین نسخه از گزارش را در روزهای گذشته در اختیار داشتند. به گفته بار، درخواست آنها برای رویت گزارش پیش از انتشار قانونی بود و ترامپ برای حذف هیچ اطلاعاتی به «امتیاز ویژه اجرایی» متوسل نشد.

بر اساس این امتیار ویژه، دولتمردان و اعضای قوه مجریه می‌توانند از افشای برخی اطلاعات درخواستی اعضای قوه مقننه یا قضائیه خودداری کنند.

بار همچنین تأکید کرد که هیچ یک از حذفیات گزارش بر اساس توصیه‌های کاخ سفید، شخص رئیس‌جمهوری یا وکیلان شخصی او نبوده است. به گفته او، حذفیات گزارش «محدود» هستند و شامل چهار دسته می‌شوند: اطلاعات مربوط به روند رسیدگی در هیأت منصفه، اطلاعات خطرناک برای منابع و روش‌های امنیتی، اطلاعات مربوط به پرونده های دیگر در دست بررسی، و اطلاعات ناقض حریم خصوصی و خدشه‌کننده حسن شهرت افراد.

گزارش پیش از ظهر امروز به دست نمایندگان کنگره رسید و با انتشار در وب‌سایت وزارت دادگستری در دسترس عموم قرار گرفت.

بار از برنامه‌های آینده برای ایجاد شفافیت بیشتر خبر داد. گزارش کامل‌تری که در آن تنها اطلاعات مربوط به هیأت منصفه حذف شده است، در اختیار گروهی از نمایندگان هر دو حزب قرار خواهد گرفت. دادستان کل آمریکا خود نیز یک بار دیگر در کنگره درباره گزارش مولر شهادت خواهد داد.

بازرس مولر ۲۲ مارس به تحقیقات خود پایان داد و گزارش محرمانه ۴۰۰ صفحه‌ای خود را به بار سپرد. بار پس از آن نامه‌ای چهارصفحه‌ای به کنگره فرستاد و در آن نوشت بازرس ویژه مدرکی مبنی بر تبانی دونالد ترامپ و هیچیک از دستیارانش با روسیه در جریان انتخابات سال ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا نیافته است.

او همچنین درباره اتهام «ممانعت از اجرای عدالت» که علیه ترامپ مطرح شده بود، این جمله‌ها را از گزارش مولر نقل کرد: «در حالیکه این گزارش به این نتیجه نرسیده که رئیس جمهوری مرتکب جرمی شده است، در عین حال او را تبرئه نیز نمی‌کند.»

نامه او دموکرات‌ها را قانع نکرد. آنها خواهان دسترسی به گزارش شدند. بار اعلام کرد که گزارش را با حذفیاتی به کنگره خواهد فرستاد اما فرآیند تصمیم‌گیری درباره حذف کردن اطلاعات به یک جنجال دیگر بدل شد.

توضیحات بار درباره روند تحقیقات مولر

الف. تبانی با روسیه

دادستان کل آمریکا در ابتدای نشست خبری پنجشنبه ۱۸ آوریل/ ۲۹ فروردین خود گفت که بازرس مولر تلاش‌های روسیه برای مداخله در انتخابات را به طور کامل تشریح کرده، اما مدرکی دال بر تبانی بین کارزار ترامپ و روسیه نیافته است. او این جملات را از متن گزارش مولر خواند:

«تحقیقات اثبات نکرد که رئیس‌جمهور ترامپ یا اعضای کارزار انتخاباتی او با دولت روسیه توطئه یا هماهنگی کرده‌اند».

به گفته بار، گزارش مولر ابتدا تلاش‌های «آژانس تحقیقاتی اینترنت» (IRA)،‌ یک شرکت اینترنتی روس را مستندسازی می‌کند که هدایت کارزار اطلاعات کذب را در دست داشت.

هیأت منصفه ۱۶ فوریه گذشته ۱۳ شهروند روس و سه نهاد روسی از جمله IRA را به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا مجرم شناخت. اما به گفته بار، تحقیقات مولر هیچ مدرکی در این مورد نیافته که شهروندی آمریکایی‌، از جمله اعضای کارزار ترامپ یا وابستگان به آن، با دولت روسیه یا IRA «به صورت ارادی یا آگاهانه» در این زمینه مشارکت کرده باشند.

بخش دیگر گزارش مولر به «اداره اصلی اطلاعات» روسیه (GRU) می‌پردازد که مقام‌های نظامی روس عضو آن در هک‌کردن کامپیوترهای ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۱۶ و سرقت ایمیل‌های مربوط به کارزار او نقش داشتند. در این مورد هم هیچ مدرکی نشان نداد که اعضای کارزار ترامپ یا وابستگان به آن در هک‌کردن و سرقت ایمیل‌ها با روسیه توطئه کردند.

۱۳ ژوئیه ۲۰۱۸، هیأت منصفه ۱۲ افسر مربوط به GRU را نیز به اتهام مداخله در انتخابات آمریکا مجرم شناخت.

تلاش‌های روسیه برای انتشار ایمیل‌های به سرقت‌رفته در اینترنت یک بخش دیگر از گزارش مولر بود. بخشی از این ایمیل‌های مسروقه بر اساس گزارش مولر به ویکی‌لیکس سپرده شدند تا منتشر شوند.

راجر استون، مشاور و دوست قدیمی ترامپ به ارتباط با ویکی‌لیکس پیش از انتشار ایمیل‌ها متهم شده است. او حدود دو ماه پیش به‌طور موقت بازداشت شد. یک پرسش تعیین‌کننده نیز بر سر میزان آگاهی ترامپ از این فرآیند بود.

مایکل کوهن، وکیل شخصی سابق ترامپ در شهادتش در کنگره گفته بود که ترامپ می‌دانست راجر استون با ویکی‌لیکس درباره انتشار ایمیل‌های به‌سرقت‌رفته در ارتباط است.

با این حال دادستان کل آمریکا در نشست خبری پنج‌شنبه گفت که مولر به این پرسش نیز پرداخته است که آیا اعضا یا وابستگان کارزار ترامپ در انتشار ایمیل‌ها مشارکت داشته اند یا نه؛ اما بر اساس قانون فعلی،‌ منتشرکردن این اطلاعات مجرمانه نیست مگر انتشاردهنده در هک کردن کامپیوترها نیز مشارکت کرده باشد.

بار در پایان اظهارتش توضیح داد که بر اساس این فرضیات حقوقی، از میان اعضای کارزار ترامپ یا وابستگان آن کسی وجود نداشته که به طور غیرقانونی در انتشار ایمیل‌ها مشارکت کرده باشد.

۲۲ ژانویه ۲۰۱۹: رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حلقه‌ای از محافظانش (عکس: آرشیو)

ب. ممانعت از اجرای عدالت

داستان انتصاب رابرت مولر از آنجا آغاز شد که ترامپ جیمز کومی، مدیر وقت اف بی آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا) را اخراج کرد. اخراج کومی این نگرانی را ایجاد کرد که شاید این اخراج تلاشی برای ممانعت از تحقیق در مورد روسیه باشد.

به گفته ویلیام بار، بازرس مولر درباره اتهام «ممانعت از اجرای عدالت» به «۱۰ اپیزود» پرداخته که دونالد ترامپ در آنها حضور داشته است.

هرچند مولر درباره واردکردن اتهام کیفری به رئیس‌جمهوری تصمیم‌گیری نکرده بود، بار در نامه پیشین به کنگره گفته بود او و راد روزنتشتاین، معاون اول دادستان کل، مدارک ارائه‌شده را بنیانی برای ایراد اتهام کیفری به رئیس‌جمهوری نمی‌دانند. او در نشست پنج‌شنبه نیز گفت: «من و راد روزنشتاین نتیجه گرفتیم که مدارک تهیه‌شده به دست بازرس مولر اثبات‌کننده هیچ جرمی نبوده است.»

بار در عین حال تأکید کرد که او با برخی چارچوب‌های حقوقی مطرح‌شده از سوی بازرس مولر موافق نبوده اما در پاسخ به پرسش خبرنگاران به این موارد اشاره نکرد.

او در ادامه به دفاع از رفتار ترامپ پرداخت و گفت: «باید زمینه را در نظر بگیریم: رئیس‌جمهوری ترامپ در وضعیتی استثنایی بود».

به باور او،‌ ترامپ خشمگین و ناراحت بوده است، زیرا تحقیقات درباره کارزار ترامپ قبل و بعد از رسیدن به کاخ سفید ادامه یافت، رسانه‌ها همواره به پوشش آن پرداختند، مخالفان سیاسی درباره آن اظهار نظر کردند، و افشاگری‌های غیرقانونی اطلاعات را از داخل کاخ سفید به بیرون درز می‌داد.

او گفت که با این حال، رئیس‌جمهوری آمریکا با این تحقیقات همکاری کامل داشته، برای بازرسان دسترسی کامل به مدارک را فراهم آورده، و هرگز در جریان تحقیقات به «امتیاز ویژه اجرایی» توسل نکرده است.

بار در نهایت گفت که ترامپ در آن «۱۰ اپیزود» اعمالش را بر اساس نیت فاسد انجام نداده است.

با این حال، پرسش‌های خبرنگاران پس از توضیحات او نشان می‌دهد که تنش‌ها بر سر گزارش مولر پایان نیافته است. یکی از پرسش‌ها از دادستان کل آمریکا این بود: از کجا می‌دانستید که مولر تصمیم‌گیری بر سر متهم‌کردن ترامپ درباره ممانعت از اجرای قانون را به جای سپردن به شما، به کنگره نسپرده است؟


در همین زمینه:

آنچه باید درباره تحقیقات «بازرس مولر» بدانیم

Share