Share

ده‌ها زن و کودک وابسته به پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) و جهادیون کوزوو در سوریه، شنبه ۲۰ آوریل/ ۳۱ فروردین در یک پرواز و تحت تدابیر شدید امنیتی به این کشور بازگشتند.

عکس از آرشیو

به گزارش رویترز، دو اتوبوس از زنان و کودکان جهادیون با حمایت پلیس از فرودگاه خارج شده است. ابلراد طاهری، وزیر دادگستری کوزوو گفته که عملیات برنامه‌ریزی شده برای بازگرداندن شهروندان این کشور از سوریه با موفقیت تمام شده است.

او گفته جزییات بیشتر در این باره در ساعت‌های آتی منتشر خواهد شد.

از سال ۲۰۱۲ بیش از ۳۰۰ شهروند کوزوو، شامل مردان، زنان و کودکان به سوریه رفتند. ۷۰ نفر از این مردان در نبردهای داعش در سوریه کشته شدند.

پلیس می‌گوید ۱۵۰ زن و کودک شامل ۶۰ کودک که در سوریه به دنیا آمده‌اند، در آخرین جنگ داعش دستگیر شده‌اند. مشخص نیست که آیا همه آنها به کوزوو برگشته‌اند یا نه.

پلیس و وزیر دادگستری کوزوو نگفته‌اند که‌ آیا در میان این افراد، خود جهادیون هم حضور دارند یا نه.

نهادهای محلی و بین‌المللی هشدار داده‌اند که بازگشت این افراد خطرناک است.

در سال ۲۰۱۵ کوزوو قانونی تصویب کرد که بر اساس آن مشارکت در جنگ‌های خارجی می‌تواند تا ۱۵ سال زندان داشته باشد.

۹۰ درصد جمعیت کوزوو مسلمان هستند اما درصد بالایی از آنها ظاهر سکولار دارند.

در داخل خاک کوزوو حمله‌ای از سوی گروه‌های اسلامگرا صورت نگرفته اما ۱۰۰ نفر به اتهام یا ظن نبرد در سوریه و عراق بازداشت شده‌اند. برخی از آنها به دلیل برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی در کوزوو مجرم شناخته شدند.

دولت این کشور گفته که پس از پایان جنگ‌های سال‌های ۱۹۹۸-۱۹۹۹ نوعی اسلام رادیکال از طریق گروه‌های غیردولتی خاورمیانه وارد این کشور شده است.

Share