Share

نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان اعلام کرد که طی چهار ماه گذشته دست‌کم ۵۷۹ غیرنظامی در این کشور کشته شده‌اند که عامل اصلی طالبان بوده‌اند.

یان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور افغانستان در یک نشست خبری در کابل گفت که این غیرنظامیان از ابتدای سال جاری میلادی تا پایان ماه آوریل جان باخته‌اند.

به گفته وی،‌ ۷۹ درصد از این افراد از سوی شورشیان (طالبان)،‌ ۹ درصد از سوی نیروهای دولتی و آیساف (نیروهای بین‌المللی کمک به تأمین امنیت افغانستان) و بقیه نیز در رویدادهای مختلف مرتبط با جنگ کنونی کشته شده‌اند.

او افزود که بیشتر این غیرنظامیان بر اثر حمله‌های انتحاری، بمب‌های دست‌ساز کنار جاده‌ای و کارگذاری مواد انفجاری جان باخته‌اند که از سوی طالبان سازماندهی می‌شود.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت که میزان تلفات غیرنظامیان در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است

نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان گفت که میزان تلفات غیرنظامیان در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش یافته است اما این سازمان نگران ادامه تلفات غیرنظامیان است.

کوبیس افزود سازمان ملل راهکارهایی را به‌خاطر حفظ جان غیرنظامیان به طرف‌های درگیر ارائه کرده که در برخی موارد رعایت شده است.

اما نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان،‌ گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستان را متهم کرد که در این زمینه بی‌تفاوت بوده‌اند.

پیش از این، سازمان ملل در گزارشی از جان‌باختن ۳۰۲۱ غیرنظامی در سال ۲۰۱۱ خبر داده بود که در مقایسه با یک سال پیش از آن هشت درصد افزایش را نشان می‌داد و در مجموع طی پنج سال اخیر بی‌سابقه بوده است.

در این گزارش؛ شورشیان مسلح، عامل مرگ بیش از ۷۷ درصد و نیروهای دولتی و نظامیان بین‌المللی نیز مسئول جان‌باختن ۱۴ درصد از غیرنظامیان معرفی شده‌اند.

 

Share