Share

معترضان جلیقه‌زرد بار دیگر دست به تظاهرات زدند تا به دولت یادآوری کنند که ساختن کلیسای نوتردام تنها مشکلی نیست که باید در فرانسه حل شود. مقامات پیش‌تر هشدار داده بودند که بازگشت جلیقه‌زردها به خیابان‌های پایتخت ممکن است به بروز خشونت‌ها منجر شود. با این حال تظاهرات جلیقه‌زردها جز در برخی نقاط که در درگیری با پلیس به خشونت کشیده شد، صلح‌آمیز توصیف شده است.

تظاهرات جلیقه‌زردها در برخی نقاط در درگیری با پلیس به خشونت کشیده شد. عکس از AFP

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، در بیست و سومین شنبه پیاپی اعترضات جلیقه‌زردها علیه بی‌عدالتی و سیاست‌های نئولیبرال اقتصادی امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، جلیقه‌زردها چندین تجمع اعتراضی در پاریس و شهرهای دیگر ترتیب دادند.

یک گروه می‌خواست علی‌رغم حضور بیش از حد پلیس در اطراف کاخ ریاست‌جمهوری به آن جهت راهپیمایی کند. گروهی دیگر می‌خواست در عین حال که فشارها بر مکرون را ادامه می‌دهد عزاداری خود برای کلیسای نوتردام را نشان دهد.

این هفته نیز درگیری‌هایی پراکنده میان ده‌ها معترض جلیقه‌زرد و پلیس در پاریس رخ داد. گرچه اسوشیتدپرس، فضای کلی اعتراضات را  به جز موارد محدودی، «صلح‌آمیز» توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در محله‌ای که درگیری میان معترضان و پلیس رخ داد، ده‌ها معترض با کلاه و روبند سیاه به پلیس سنگ پرتاب کردند و برخی موتورسیکلت‌ها در مرکز پایتخت را به آتش کشیدند. چندین سطل آشغال نیز به آتش کشیده شد.

پلیس به سوی معترضان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کرد. برخی از افسران به سمت تظاهرکنندگان رفتند تا کنترل جمعیت را به دست بگیرند و آن را به سمت میدان جمهوری هدایت کنند زیرا معترضان مجوز تجمع در این میدان را داشتند.

پلیس تا ساعت ۱۴ بعد از ظهر از دستگیری ۱۲۶ نفر خبر داد، و همچنین اعلام کرد که بیش از ۱۱ هزار نفر از افرادی را مورد بازرسی قرار داده که قصد ورود به پایتخت برای شرکت در اعتراضات را داشتند.

بخش‌های بزرگی از شبکه مترو پاریس بسته بود و حدود ۶۰ هزار نیروی پلیس در سرتاسر فرانسه به کار گرفته شده بودند.

همه چیز برای نوتردام، هیچ‌چیز برای بینوایان

مقامات پیش‌تر هشدار داده بودند که بازگشت جلیقه‌زردها به خیابان‌های پایتخت ممکن است به بروز خشونت‌ها منجر شود. کریستوف کاستانر وزیر داخله فرانسه گفته بود که سرویس‌های اطلاعاتی داخلی درباره خطر بازگشت شورشیان و مقاصد خرابکارانه آنها در پاریس، تولوز، مون‌پولیه، و بوردو هشدار داده اند.

بیشتر معترضان از آتش‌سوزی در نوتردام که یک یادگار ملی است ناراحت شدند اما از یک میلیارد دلار کمکی که ثروتمندان برای بازسازی آن اهدا کرده‌اند خشمگینند. این کمک‌ها از مالیات ثروتمندان کاسته می‌شود. جمع‌آوری کمک برای نوتردام در حالی صورت می‌گیرد که بعد از هفته‌ها و ماه‌ها اعتراض، تقاضاهای جلیقه‌زردها بی‌پاسخ گذاشته شد.

کلیسای نوتردام پاریس دوشنبه شب دچار حریق شد و بخشی از آن در آتش سوخت. ظرف دو تا سه روز یک میلیارد یورو برای بازسازی این کلیسا جمع‌آوری شد. عکس از آرشیو

یکی از معترضان پلاکاردی در دست داشت که بر روی آن نوشته شده بود: «میلیون‌ها برای نوتردام، پس برای ما فقرا چه؟»، و بر یکی دیگر که نام رمان دیگر ویکتورهوگو را به یاد می‌آورد: «همه چیز برای نوتردام، هیچ‌چیز برای بینوایان»

ده‌ها هزار جلیقه‌زرد از نوامبر سال گذشته میلادی حرکت خود را علیه سیاست‌های نئولیبرالی مکرون آغاز کردند. آنها هر شنبه به خیابان‌ها آمدند و برخی از اعتراضات آنها در پاریس و سایر شهرهای فرانسه به خشونت کشیده شد.

امانوئل مکرون برای تسکین اعتراضات گفت‌و‌گوی ملی ترتیب داد که اکنون بیش از سه ماه از این اقدام او می‌گذرد. او همچنین تحت فشارها ناچار شد مسیر اصلاحات اقتصادی خود را تغییر دهد.

رئیس‌جمهوری فرانسه قرار بود که روز دوشنبه درباره نتیجه طرح گفت‌وگوهای ملی سخنرانی کند و از سیاست‌های جدید خود برای آرام کردن جلیقه‌زردها رونمایی کند. اما وقوع آتش‌سوزی در نوتردام او را ناچار به لغو این سخنرانی کرد. حالا قرار است سخنرانی او روز پنجشنبه آینده برگزار شود.

امانوئل مکرون با وعده اصلاحات برای کسب‌وکارها و کاهش مالیات برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران به قدرت رسید. استدلال او این بود که این اصلاحات موجب ایجاد شغل و کاهش بیکاری می‌شود. سیاست‌های موافق با کسب‌وکار او موجب شد که لقب «رئیس‌جمهوری ثروتمندان» را از آن خود کند.


در همین زمینه:

جلیقه‌زردها برای بیست و دومین شنبه متوالی به خیابان‌ها آمدند

Share