Share

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایالات متحده آمریکا معافیت‌های گسترده‌ای را برای دولت‌ها، نهادهای مردم‌نهاد و شرکت‌هایی که با سپاه پاسداران در تعامل‌اند قائل شده است.

سپاه پاسداران (آرشیو)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ۸ آوریل / ۱۹ فروردین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که آمریکا سپاه پاسداران را جزو گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد. یک هفته بعد دولت آمریکا با درج اطلاعیه‌ای در فدرال رجیستر (روزنامه رسمی دولت فدرال آمریکا) رسماً سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی این کشور قرار داد. اکنون خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام کنونی و سه مقام پیشین دولت آمریکا گزارش داده که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده مقرر کرده که مقامات دولت عراق که با سپاه پاسداران در تعامل و گفت‌وگو هستند، از دریافت ویزای آمریکا محروم نشوند. بر اساس این مصوبه، مقامات خارجی که با سپاه پاسداران قراردادهای اقتصادی منعقد کرده‌اند، می‌توانند همچنان به تعهدات خود در قبال سپاه عمل کنند. سازمان‌های مردم‌نهاد در شمال سوریه، عراق و یمن نیز که در تعامل‌اند با سپاه پاسداران شامل تحریم‌های آمریکا نمی‌شوند.

هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی در جمع دانشجویان دانشگاه ای اند ام تگزاس اعلام کرد که سپاه پاسداران کنترل ۲۰ درصد از اقتصاد عراق را در اختیار گرفته است. سیطره اقتصادی سپاه در ایران حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی، آب، نیروگاه‌ها، بنادر و سازه‌های ساحلی و فراساحلی، حمل و نقل، معادن و صنایع معدنی، ارتباطات و فن‌آوری ارتباطات و کشاورزی را در برمی‌گیرد. خبرگزاری رویترز، به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که دفترهای وزارت خارجه ایالات متحده در خاورمیانه، آسیای مرکزی و آسیای جنوب شرقی هشدار داده بودند که اقدام دولت آمریکا علیه سپاه ممکن است امنیت نیروهای نظامی آمریکا مستقر در خاورمیانه را به خطر بیندازد. شورای عالی امنیت ملی در واکنش به اقدام دولت آمریکا علیه سپاه اعلام کرده بود دولت آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

بر اساس قوانین داخلی ایالات متحده، اشخاص و نهادهای حامی گروه‌های تروریستی به سختی مجازات می‌شوند. حمایت اقتصادی از گروه‌های تروریستی شامل حمایت مالی، حمایت لجستیکی، تهیه آذوقه و اقلام غذایی برای این گروه‌ها و همچنین تبلیغات برای این گروه‌ها در اینترنت می‌شود. به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس مصوبه وزارت خارجه آمریکا، اشخاص و نهادهایی که با سپاه پاسداران در تعامل‌اند، شامل این قوانین نمی‌شوند. یک مقام آمریکایی که با کنگره در ارتباط است، به خبرگزاری رویترز گفته که دولت ترامپ با اقدام علیه سپاه قصد دارد نشان دهد که سیاست اعمال فشار حداکثری علیه ایران ادامه دارد، اما در همان حال مایل نیست تلاش‌های دیپلماتیک متحدان آمریکا را به خطر بیندازد.

به گزارش رویترز معافیت‌های اخیر شامل اعضای سپاه پاسداران و حامیان مالی سپاه نمی‌شود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و «فرمانده کل قوا» یکشنبه یکم اردیبهشت سرتیپ حسین سلامی را با اعطای درجه سرلشکری به فرماندهی کل سپاه پاسداران منصوب کرد. او جانشین محمد علی جعفری، فرمانده سابق سپاه پاسداران شده است. سلامی به اظهارات ضد اسرائیلی شهرت دارد.

بیشتر بخوانید:

وزیر خارجه آمریکا: سپاه ۲۰ درصد از اقتصاد عراق را در اختیار دارد

 

 

 

 

Share