Share

وزیر خارجه ایالات متحده در حضور شماری از ایرانیان مقیم آمریکا گفته است که ایالات متحده برای تغییر رژیم ایران به نیروی نظامی متوسل نخواهد شد. مایک پمپئو همچنین از فاصله میان دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده و گروه مجاهدین خلق خبر داد و تأکید کرد که واشنگتن در به کار بردن اصطلاح «رژیم چینج» احتیاط می‌کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، عکس از آرشیو

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه گذشته ۱۵ آوریل با گروهی از ایرانیان مقیم ایالات متحده پشت درهای بسته دیدار کرد. به گزارش  وبسایت خبری «آکسیوس»، او در پاسخ به یکی از سوال‌ها گفته است که «ایالات متحده قصد انجام عملیات نظامی در داخل ایران را ندارد».

به گزارش این وب‌سایت، نزدیک به ۱۵ تن از «رهبران گروه‌های ایرانی‌ـآمریکایی» در این جلسه حضور داشتند و پرسش‌های خود را با وزیر خارجه ایالات متحده در میان گذاشتند.

بر اساس گفته‌های برخی افراد حاضر در جلسه، پمپئو در مورد مسئله رژیم چینج (تغییر رژیم) گفت که ایالات متحده «مراقب است» که از ادبیات رژیم چینج دوری ‌کند: «ماموریت ما این است که به آنها فرصت بدهیم… ظرفیت ایجاد فرصت را خلق کنیم، و از انتقال قدرت پشتیبانی کنیم.»

به گفته وزیر خارجه آمریکا، «منافع» ایالات متحده در این است که «گروهی از رهبران غیرانقلابی ایران را هدایت کنند.»

مایک پومپئو در پاسخ به پرسش‌های حاضران درباره حمایت دولت ایالات متحده از مجاهدین خلق، بر فاصله میان واشنگتن با این گروه تأکید کرد، اما همزمان به روابط جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید و رودی جولیانی، وکیل رئیس‌جمهوری ایالات متحده با این گروه نیز اشاره کرد: «صریح می‌گویم، بولتون در گردهمآیی مجاهدین خلق صحبت کرد. ترامپ و من نکردیم»

مجاهدین خلق به دنبال براندازی رژیم ایران است و زمانی از سوی ایالات متحده یک سازمان تروریستی محسوب می‌شد.

بعد از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای که حدود یک‌سال پیش رخ داد، سیاست ایالات متحده در قبال ایران اعمال «فشار حداکثری» بوده است.


در همین زمینه:

طبل‌های تهدید: پومپئو حالا از «ماهیت رژیم» می‌گوید

«تصمیم ترامپ در مورد سپاه به ایده رژیم‌چینج مربوط است»

 

Share