Share

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نشست خبری مشترکش با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان اعلام کرد که ایران و پاکستان برای تأمین امنیت مرزهای دو کشور و مقابله با «گروه‌های تروریستی» نیروی واکنش سریع ایجاد می‌کنند.

دوشنبه ۲ اردیبهشت، تهران: حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی میزبان عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان

صبح دوشنبه ۲ اردیبهشت عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان برای دیدار و گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی وارد تهران شد. او قبل از عزیمت به تهران برای زیارت امام رضا در مشهد توقفی کوتاه داشت. محمدجواد ظریف وزیر خارجه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری و سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم استقبال رسمی از عمران خان حضور داشتند. تعمیق و تحکیم روابط تهران – اسلام‌آباد در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی از محورهای دیدار و مذاکره رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان و هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور بود.

به گزارش خبرگزاری‌‌های داخلی، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در نشست خبری مشترک با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گفت:

« باید سطح همکاری‌های  ایران و پاکستان به گونه‌ای باشد که تروریست‌ها کاملاً متوجه شوند که دو کشور مصمم هستند که قاطعانه با آنها مبارزه کنند.»

روحانی اعلام کرد که برای دستیابی به این هدف دو کشور برای مقابله با «گروه‌های تروریستی» نیروی واکنش سریع ایجاد می‌کنند.

در هفته‌ها و ماه‌های گذشته در مرز ایران با پاکستان در استان سیستان و بلوچستان مرزبانان ایرانی بارها هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند. بهمن سال گذشته قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه پاسداران با انتشار اطلاعیه‌ای از حمله انتحاری جیش‌العدل به اتوبوس پرسنل شیفت سپاه پاسداران در جاده خاش به زاهدان خبر داده بود. در این حمله تروریستی دست‌کم ۲۰ نفر از پرسنل سپاه کشته و به همین تعداد هم مجروح شدند.

عمران خان برای نخست‌بار از زمان تصدی نخست‌وزیری پاکستان به ایران سفر می‌کند. خان اعلام کرد که مقامات نظامی پاکستان با مقامات نظامی ایران گفت‌وگوها درباره ایجاد نیروی واکنش سریع را آغاز می‌کنند:

«تروریست‌ها تلاش دارند که در روابط دوستانه و برادرانه ایران و پاکستان تفرقه و جدایی ایجاد کنند، لذا مصمم هستیم قاطعانه با تروریسم مبارزه کنیم و به نفع پاکستان می‌دانیم که اجازه ندهد از خاکش علیه ایران و همسایگانش استفاده شود.»

دست پاکستان از این همکاری اما خالی نمی‌ماند. روحانی اعلام کرد که تهران آمادگی دارد همکاری‌های خود با پاکستان در زمینه‌های مختلف اقتصادی از جمله نفت و گاز، برق، پتروشیمی و گردشگری را بیش از پیش افزایش دهد. عمران خان نیز گفت پاکستان به دنبال یافتن مکانیسمی برای ارتقای مناسبات اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه نفت و گاز است. تهاتر کالا و استفاده از پول ملی دو کشور در تراکنش‌های بانکی در دستور کار طرفین قرار گرفت.

شنبه گذشته مقامات امنیتی پاکستان اعلام کرده بودند که «تروریست‌ها» از اردوگاهی در استان بلوچستان در خاک پاکستان حمله به اتوبوس سپاه پاسداران را تدارک دیده بودند. قرار است نخست‌وزیر پاکستان با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای: سپاه «قصور» در حمله به اتوبوس مرزبانان را پیگیری کند

 

Share