Share

ایران قراردادی دو میلیارد دلاری را با شرکتی چینی که قرار بود در ساختن سدی برای تولید برق به این کشور یاری برساند، لغو کرد.

خبرگزاری رویترز امروز، ۳۱ ماه مه، (۱۱ خرداد) به نقل از گلوبال تایمز، روزنامه‌ حزب کمونیست چین گزارش داد که دولت ایران تصمیم به لغو قرارداد سدسازی‌ با شرکت چینی سینوهیدرو گرفته است. اگرچه این روزنامه هیچ منبعی را برای این خبر ذکر نکرده و از علت چنین تصمیمی نیز سخنی به میان نیاورده است با این حال، چنین اقدامی می‌تواند به تیرگی روابط حکومت ایران با یکی از مهم‌ترین متحدان اقتصادی و سیاسی‌ خود منجر شود.

گلوبال تایمز در همین حال به نقل از رسانه‌های ایرانی گزارش داده که بانک مرکزی ایران از پیشنهادهای مالی چین ابراز نارضایتی کرده است.

یکی از مسئولان شرکت سینوهیدرو در مصاحبه‌ای تلفنی به رویترز گفت که این شرکت "در حال بررسی این مورد با همکاران خود در تهران است."

شرکت سینوهیدرو قراردادی را با شرکت ایرانی فاراب برای ساختن سدی که قرار بوده مرتفع‌ترین سد جهان باشد، منعقد کرده است

وزارت امور خارجه چین نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران در هفته آینده برای شرکت در یک نشست امنیتی سفری به چین خواهد داشت و انتظار می‌رود مذاکراتی نیز با همتای چینی‌ خود، هو جینتائو درباره برنامه‌های مناقشه‌انگیز هسته‌ای ایران داشته باشد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در مارس ۲۰۱۱ خبر داده بود که شرکت سینوهیدرو قراردادی را با شرکت ایرانی فاراب برای ساختن سدی که قرار بوده مرتفع‌ترین سد جهان باشد، منعقد کرده است. این سد که قرار بود در استان لرستان ساخته شود، برای تأمین برق یک نیروگاه ۱۵۰۰ مگاواتی طراحی شده بود.

ایران و چین روابط تجاری خوبی با یکدیگر دارند و دولت چین تاکنون بارها در مقابل تقاضای آمریکا برای وضع تحریم‌های اقتصادی شدیدتر در مورد ایران مقاومت کرده است. اما به نظر می‌رسد که در مورد توسعه منابع نفت و گاز ایران اختلافاتی میان دو کشور ایران و چین ایجاد شده است.
 

Share