Share

پس از آنکه کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که معافیت هشت کشور از مشتریان نفتی ایران از تحریم‌ها را تمدید نمی‌کند، شاخص‌های عمده سهام در بورس کشورهای آسیایی افزایش یافت. قیمت هر بشکه نفت خام هم در بازارهای جهانی به بالاترین حد خود از اکتبر ۲۰۱۸/ مهر ۱۳۹۷ تاکنون رسید. قیمت دلار افزایش یافت. یوان با احتیاط معامله می‌شود.

نیکی ژاپن، عکس: آرشیو

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شاخص سهام نیکی ژاپن و شاخص سهام کوسپی کره جنوبی و همچنین شاخص سهام هانگ سنگ هنگ‌کنگ هر یک ۲,. درصد افزایش یافتند. شاخص اس اند پی/ای اس ایکس استرالیا و شاخص سهام بورس شانگهای هر یک ۱,. درصد افزایش پیدا کردند.

بازارهای آسیا منتظر اصلاحات نظام پولی در چین است. میزان حمایت دولت چین از یوان هنوز مشخص نیست. به همین سبب یوان در بازارهای آسیا با احتیاط معامله می‌شود.

در معاملات روز سه‌شنبه ارزش دلار در برابر بسیاری از همتایانش افزایش یافت. شاخص دلار به ۹۷,۳۳۶ واحد رسید تا بار دیگر در آستانه گذشتن از سطح ۹۷,۵ واحدی قرار گیرد.

ارزش یوان چین و روپیه هند که واردکنندگان بزرگ نفت از ایران هستند کاهش یافت تا هر دلار به ترتیب به ازای ۶,۷۱۰۶ و ۶۹,۶۰۴۰ یوان و روپیه مبادله شود.

در برابر ین، هر دلار به ۱۱۱,۸ ین رسید تا کماکان بالاتر از سطح میانگین ۲۰۰ روزه خود قرار داشته باشد.

در برابر سایر ارزها، هر دلار آمریکا با ۰,۱ درصد افزایش به ۱,۴۰۳۱ دلار استرالیا رسید. پیشروی دلار در برابر همتایانش نیز باعث شد تا هر پوند به ۱,۲۹۸۵ دلار و هر یورو به ۱,۱۲۴۹ دلار برسد.

پس از این که واشنگتن اعلام کرد همه معافیت‌های نفتی ایران تا ماه مه خاتمه پیدا خواهد کرد و واردکنندگان را برای توقف خرید از تهران تحت فشار قرار داد،   قیمت نفت روز سه‌شنبه نزدیک به بالاترین رکورد سال ۲۰۱۹ ایستاد. بهای معاملات نفت برنت با ۰,۵ درصد افزایش نسبت به روز دوشنبه، به ۷۴,۴۰ دلار در هر بشکه رسید در حالی که روز گذشته تا مرز ۷۴,۵۲ دلار پیش رفته بود. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۰,۵ درصد افزایش نسبت به روز گذشته، به ۶۵,۹۵ دلار در هر بشکه رسید.

روز گذشته کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا معافیت هشت کشور از تحریم نفتی ایران را تمدید نکرد. چین، هند، کره جنوبی و ژاپن از مهم‌ترین مشتریان نفتی ایران‌اند. با این اقدام دولت آمریکا انتظار می‌رود که درآمدهای سالانه ایران از صدور نفت ۵۰ میلیارد دلار کاهش بیابد.

عربستان سعودی و امارات متحده عربی اعلام کرده‌اند که توازن بازار نفت جهان را حفظ می‌کنند. برای رسیدن به این هدف این کشورها می‌بایست یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز بیشتر تولید کنند.

بیشتر بخوانید:

آمریکا معافیت هشت کشور از تحریم نفت ایران را تمدید نکرد

 

Share